امثال باب ۵

image_pdfimage_print
از زناکاری دوری کنید
۱ای فرزند من، به حکمت من توجّه داشته‌ باش و پند و نصیحت مرا گوش کن. ۲آنگاه خواهی دانست که چگونه درست رفتار کنی و سخنان تو نشان خواهند داد که عاقل و دانا هستی. ۳لبهای زن زناکار شاید از عسل شیرین‌تر و بوسه‌هایش از روغن زیتون ملایمتر باشد. ۴امّا در پایان کار غیراز تلخی و درد و رنج چیزی برایت باقی نمی‌گذارد.۵چنین زنی، انسان را به طرف مرگ می‌کشاند و به انتهای دنیای مردگان می‌اندازد.۶هرگز در راه راست قدم نمی‌گذارد، بلکه آواره و سرگردان است و خودش این را نمی‌داند.
۷پس ای پسران من، به من گوش کنید و آنچه را که می‌گویم هرگز فراموش نکنید.۸از این قبیل زنان دوری کنید و حتّی نزدیک خانهٔ آنها هم نروید. ۹مبادا عزّت و احترام خود را از دست داده و در جوانی به دست ظالمان هلاک شوید. ۱۰مبادا اموال شما نصیب بیگانگان شده و نتیجهٔ یک عمر زحمتتان به هدر رود، ۱۱گوشت و استخوانهایتان فاسد شوند و در آخر عمر برای خودتان ماتم بگیرید، ۱۲و به خود بگویید که چرا به پند و نصیحت دیگران گوش ندادم و نخواستم عبرت بگیرم، ۱۳به سخنان معلّمان خود گوش ندادم و به آنها توجّه نکردم. ۱۴ناگهان متوجّه شدم که در پیش چشمان مردم رسوا شده‌ام.
۱۵به زن خود وفادار باش و فقط او را دوست بدار. ۱۶تا به تو وفادار بماند و به دنبال مردهای دیگر نرود. ۱۷او فقط مال توست و نباید با مردهای دیگر رابطه داشته باشد.۱۸بنابراین، از زن خود که در جوانی با او ازدواج کرده‌ای، لذّت ببر. ۱۹بگذار او مانند آهوی زیبا و خوش اندام، تو را با عشق و خوشی در آغوش بکشد. ۲۰ای پسرم، چرا باید عشق خود را به زن دیگری ابراز کنی و چشمانت دنبال زنان شوهردار باشد؟۲۱↵ هر جا بروی و هر کاری که انجام دهی، خداوند می‌بیند. ۲۲گناهان شخص شریر مانند دامی است که خودش در آن گرفتار می‌شود. ۲۳چون نمی‌تواند جلوی خود را بگیرد، هلاک می‌گردد و نادانی او، او را به گور می‌فرستد.

دیدگاهتان را بنویسید