فیلیپیان باب ۲

image_pdfimage_print
فروتنی و بزرگی مسیح
۱آیا در اتّحاد با مسیح دلگرم هستید؟ آیا محبّت، محرّک اصلی زندگی شماست؟ آیا با روح‌القدس مصاحبت دارید؟ و آیا احساس مهر و شفقت در بین شما وجود دارد؟ ۲پس تقاضا می‌کنم خوشی مرا به کمال رسانید و با هم توافقِ فکری، محبّت دو‌جانبه و هدف مشترک داشته باشید. ۳↵ هیچ عملی را از روی هم چشمی و خودخواهی انجام ندهید، بلکه با فروتنی، دیگران را از خود بهتر بدانید. ۴↵ به نفع دیگران فکر کنید و تنها در فکر خود نباشید. ۵طرز تفکّر شما دربارهٔ زندگی باید مانند طرز تفکّر عیسی مسیح باشد:
۶اگرچه او از ازل دارای الوهیّت بود،
ولی راضی نشد که برابری با خدا را به هر قیمتی حفظ کند،
۷بلکه خود را از تمام مزایای آن محروم نموده،
به صورت یک غلام درآمد و شبیه انسان شد.
۸چون او به شکل انسان در میان ما ظاهر گشت، خود را فروتن ساخت و از روی اطاعت حاضر شد
مرگ -‌حتّی مرگ بر روی صلیب– را بپذیرد.
۹از این جهت خدا او را بسیار سرافراز نمود
و نامی را که بالاتر از جمیع نامهاست به او عطا فرمود.
۱۰تا اینکه همهٔ موجودات
در آسمان و روی زمین و زیر زمین،
با شنیدن نام عیسی به زانو در آیند.
۱۱و همه برای جلال خدای پدر، با زبان خود اعتراف کنند
که عیسی مسیح، خداوند است.
مانند ستارگان بدرخشید
۱۲بنابراین ای عزیزان من، همان‌طور که وقتی با شما بودم همیشه از من اطاعت می‌کردید، اکنون هم که از شما دور هستم، مهمتر است که از من اطاعت کنید و نجات خود را با ترس و لرز به کمال برسانید، ۱۳↵ زیرا خداست که از لطف خود، هم اراده و هم قدرت هرکاری را در شما ایجاد می‌کند.
۱۴هر کاری را بدون شکایت و همهمه انجام دهید ۱۵تا در زمانی‌که همه منحرف و سرکش هستند، شما بدون تقصیر و گناه، فرزندان بی‌عیب خدا باشید و مانند ستارگان در جهان تاریک بدرخشید. ۱۶پیام حیات را همیشه در اختیار مردم بگذارید. اگر چنین کنید، من دلیلی خواهم داشت که در روز عظیم مسیح به شما افتخار کنم، زیرا این نشان خواهد داد که کار و زحمت من بیهوده نبوده است.
۱۷و حتّی اگر لازم باشد که خون من مانند شراب وقف شده روی هدیهٔ قربانی ایمان شما ریخته شود، در انجام این کار خوشحالم و به شما شادباش می‌گویم. ۱۸شما هم خوشحال باشید و به من شادباش بگویید.
تیموتاؤس و اپفرودیتس
۱۹امیدوارم که با خواست عیسی خداوند، بزودی تیموتاؤس را نزد شما بفرستم تا با آگاهی از احوال شما آسوده ‌خاطر شوم. ۲۰او تنها کسی است که احساسات مرا درک می‌کند و واقعاً در فکر شماست. ۲۱دیگران همه به فکر خود هستند نه در فکر پیشرفت کار عیسی مسیح! ۲۲شما تیموتاؤس را خوب می‌شناسید و می‌دانید که او چگونه مانند یک پسر نسبت به پدر خود در انتشار انجیل به من خدمت کرده است. ۲۳پس امیدوارم به مجرّد اینکه وضع من معلوم شود، او را نزد شما بفرستم. ۲۴و اطمینان دارم که با کمک خداوند، خود من نیز بزودی نزد شما خواهم آمد.
۲۵لازم دانستم «اپفرودیتس» را که برادر، همکار و همقطار من بوده است و شما او را برای خدمت من و رفع احتیاجاتم فرستاده بودید، نزد شما برگردانم. ۲۶زیرا او برای همهٔ شما دلتنگ شده و از اینکه از بیماری او باخبر گشته‌اید، ناراحت شده است. ۲۷راستش این است که او مریض و حتّی مشرف به موت بود. امّا خدا بر او رحم کرد و نه تنها بر او، بلکه بر من نیز رحم فرمود، مبادا این غم بر غمهای دیگر من افزوده شود. ۲۸پس مایل هستم هرچه زودتر او را نزد شما بفرستم تا شما با دیدن او بار دیگر خوشحال شوید و به این وسیله غم من هم کمتر خواهد شد. ۲۹پس با شادی او را به عنوان برادری در خداوند بپذیرید. به افرادی مثل او احترام بگذارید، ۳۰زیرا او نزدیک بود در راه خدمت مسیح جان بسپارد و برای اینکه نقص خدمت شما به من را جبران کند، جان خود را به خطر انداخت.