تجمع مسیحیان فارسی زبان و فعالین حقوق بشر در سوئیس

image_pdfimage_print

گروهی از مسیحیان کلیسای فارسی زبان سوئیس و جمعی از فعالان حقوق بشر در حمایت از زندانیان مسیحی و آزار و اذیت دگراندیشان سیاسی و مذهبی در ایران، سوم دسامبر (۱۳ آذرماه) در شهرهای «بِرن» و «ژنو» سوئیس دست به تجمع اعتراضی زدند.

تجمع مسیحیان فارسی زبان و فعالین حقوق بشر در سوئیس
تجمع مسیحیان فارسی زبان و فعالین حقوق بشر در سوئیس

میلاد بهاریان سخنگوی این تجمع اعتراضی به خبرنگار محبت نیوز می‌گوید، «این تجمع در حمایت از “مریم نقاش زرگران” و “ابراهیم فیروزی” و ۹۲ نوکیش مسیحی زندانی در ایران و همینطور حمایت از نرگس محمدی فعال حقوق بشر زندانی، عبدالفاتح سلطانی و آرش صادقی دیگر فعالین مدنی زندانی برگزار شد».

به گفته این فعال حقوق بشر، ایران عضو سازمان ملل و از امضاء کنندگان میثاق بین‌المللی بوده و موظف است بر اساس مواد ۲ و ۲۶ این معاهده، منع تبعیض را رعایت کند همچنین بر اساس ماده ۱۸ میثاق حق آزادی اندیشه و آئین و مذهب را قبول داشته باشد.

ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی می‌گوید، «هر کسی باید حق ‌آزادی تفکر، وجدان و مذهب داشته باشد. این حق شامل آزادی داشتن و یا پذیرش مذهبی به انتخاب خود فرد، و آزادی اظهار باور یا مذهب در پرستش، عبادت، عمل به فرایض و ‌آموزش آن مذهب یا باور خواه به طور فردی و خواه در جامعه با دیگران و به طور عمومی و خصوصی می‌شود».

همچنین هیچ کس نباید در معرض اجباری قرار گیرد که بر آزادی او برای داشتن یا پذیرش مذهبی به انتخاب خودش لطمه وارد کند.
آزادی اظهار مذهب یا باورهای شخص تنها می‌تواند مشمول آن محدودیت‌هایی شود که توسط قانون تجویز شده‌اند و برای حمایت از سلامت، نظم، بهداشت، یا اخلاق عمومی و یا حقوق و ‌آزادیهای اساسی دیگران ضرورت دارند.
دولت‌های عضو این میثاق، متعهد می‌شوند که به آزادی والدین و حسب مورد، آزادی سرپرستان قانونی کودکان در خصوص اطمینان از آموزش مذهبی و اخلاقی کودکان‌شان در مطابقت با اعتقاداتشان احترام گذارند.

 بهاریان در ادامه به محبت نیوز می گوید: “جمهوری اسلامی با تهدید و شکنجه و ارعاب نوکیشان مسیحی باعث شده آنها برای انجام مناسک عبادتی شان در گروه‌های کوچک به صورت خانگی فعالیت کنند و این در حالیست که همین تجمعات کوچک غیرقانونی شمرده می‌شود و مورد هجوم نیروهای امنیتی قرار می‌گیرند”.

او تاکید کرد، مسئولان کلیساهای خانگی به طور عمده با اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق راه‌اندازی کلیساهای خانگی متهم می‌شوند، همچنین بسیاری از نوکیشان مسیحی ایران به دلیل همین فشارها مجبور به ترک ایران شده‌اند و در مقابل با برداشته شدن تحریم‌های ایران کشورهای غربی برای افزایش روابط تجاری خود با ایران از خود اشتیاق نشان داده‌اند.

او با اشاره به گسترش روابط اقتصادی و سیاسی اتحادیه اروپا با جمهوری اسلامی گفت، «۱۹سازمان مدافع حقوق بشر با صدور بیانیه‌ای خواهان حمایت از حقوق نوکیشان مسیحی درون ایران از سوی جامعه بین‌الملل و توابع سازمان ملل متحد شدند».

این تجمع ضمن اعلام همبستگی با ۱۹ سازمان مدافع حقوق بشر، همگام با آنها از سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری خواسته‌اند تا در مقابل ایران مواضع جدی‌تری اتخاذ کنند و همینطور در قطعنامه‌ای که رونوشتی از آن به سفارت ایران در سوئیس ارسال شده که در آن نسبت به سرکوب فعالین حقوق بشر و دگراندیشان دینی در ایران انتقاد شده است.

 منبع : محبت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید