اشاره به وضعیت مریم نقاش‌زرگران در کمیسیون بین‌المللی آزادی مذهبی آمریکا

image_pdfimage_print

روز پنجشنبه ششم آوریل (۱۷ فروردین) نشست کمیسیون بین‌المللی آزادی مذهبی ایالات متحده آمریکا (USCIRF) برگزار شد که در آن از زندانیان ایرانی به ویژه اقلیت‌های دینی و مذهبی از جمله مریم (نسیم) نقاش زرگران یاد شده است.

maryam_naghash_mohabat

به گزارش «محبت نیوز» در این نشست که چند گروه‌ فعال حامی حقوق بشر نیز در آن شرکت داشتند علاوه بر تصویر فریبا کمال‌آبادی، مهوش ثابت، جمال الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی، بهروز توکلی و وحید تیزفهم هموطنان بهایی زندانی که هر کدام به ۲۰ سال زندان محکوم شده‌اند از مریم (نسیم) نقاش زرگران، نوکیش مسیحی زندانی در اوین نیز یاد شده است.

به گفته صدای آمریکا خانم زرگران، معلم موسیقی کودکان و نوکیش مسیحی در آبان سال ۹۱ بازداشت شد، او بعد از مدتی با وثیقه آزاد شد اما “قاضی مقیسه” او را به اتهاماتی چون اجتماع و تبانی و اقدام علیه امنیت ملی، سال ۹۲ به چهار سال زندان محکوم کرد.

یکی از مستندات زندانی کردن او از سوی دادگاه، ارتباط با کشیش سعید عابدینی مسیحی ایرانی آمریکایی بود که سه سال در ایران زندانی شده بود و ۱۶ ماه پیش از زندان آزاد و به آمریکا بازگشت.

کمیسون بین‌المللی آزادی مذهبی ایالات متحده طرحی با نام «پروژه زندانیان عقیدتی – مذهبی» را آغاز کرده که در آن وضعیت افرادی را که به دلیل عدم آزادی مذهبی و یا باورهایشان درکشورهای با حکومتهای سرکوب‌گر به زندان افتاده‌اند، پیگیری می‌کند.

موسسه غیرانتفاعیUSCIRF گزارش سالانه ۲۰۱۶ خود را در بهار سال گذشته منتشر کرده است. در این گزارش وزارت خارجه آمریکا علاوه بر افزودن نام کشورهایی به لیست «کشورهای مورد نگرانی ویژه» در امر نقض حق آزادی مذهبی و عقیده، همچنین نام ۹ کشور را بار دیگر در لیست «کشورهای مورد نگرانی ویژه» حفظ کرد.

این ۹ کشور شامل ایران، برمه، چین، اریتره، کره شمالی، عربستان سعودی، سودان، ترکمنستان و ازبکستان می‌شوند.

در هفته‎های اخیر عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در گزارشی تازه از سرکوب اقلیت‌های دینی و مذهبی در ایران انتقاد کرده است.
او به موارد زیاد نقض حقوق بشر در ایران از جمله آمار بالای اعدام‌، محدودیت آزادی بیان و تبعیض علیه اقلیت‌های قومی، دینی و زنان اشاره کرد.

About منبع : محبت نیوز

View all posts by منبع : محبت نیوز →

دیدگاهتان را بنویسید