حفظ قرآن، شرط پذیرش دانشجویان مسیحی در دانشگاه الازهر مصر!

image_pdfimage_print

عبدالمنعم راشد، استاد مطالعات اسلامی با ابراز مخالفت خود با این شرط گفت: این ایده در شرایط کنونی باعث تنش‌آفرینی در جامعه می‌شود.

به گزارش «محبت نیوز» خبر جواز ورود دانشجویان مسیحی به دانشگاه الازهر مشروط به حفظ قرآن برای این گروه از اقلیت جامعه مصر، با واکنش‌های مختلفی رو‌به‌رو شد؛ به‌گونه‌ای که برخی با گذاشتن این شرط از سوی دانشگاه موافقت و برخی آن را عاملی برای تنش در جامعه بین مسلمانان و مسیحیان و نیز دخالت در اصول اعتقادی توصیف کردند.
«محمد عبدالرزاق»، استاد شریعت دانشگاه الازهر در این باره گفت: هیچ مانعی برای ورود مسیحیان به دانشگاه الازهر به شرط حفظ قرآن وجود ندارد!
عبدالرزاق افزود: هیچ قانون صریحی وجود ندارد که تحصیل شهروندان مصری را با توجه به مسئله دین، در الازهر منع کند. همچنین الازهر هیچ شهروند مصری را از ورود به این دانشگاه منع نمی‌کند بلکه هر دانشگاهی قوانینی دارد که از جمله قوانین الازهر، دارا بودن مدرک دیپلم از دبیرستان الازهر است.
این در‌حالی‌است که عبدالمنعم راشد، استاد مطالعات اسلامی با ابراز مخالفت خود با این شرط گفت: این ایده در شرایط کنونی باعث تنش‌آفرینی در جامعه می‌شود، به‌ویژه که این امر غیرممکن است چرا که مسیحیان این ایده را کاملن رد خواهند کرد.
وی تأکید کرد: با توجه به اینکه کشور در وضعیت کنونی نیازمند تلاش بیشتر برای تحقق وحدت و نه چنددستگی است، باید منافع کشور را بیش از گفتن هر سخنی در نظر بگیریم.

وی افزود: دانشگاه الازهر روال مشخصی دارد و پیوستن دانشجویان مسیحی به این دانشگاه با حقوق بشر منافات ندارد چرا که آموزش، حق همه است، لذا اگر دانشجویی مسیحی خواست که در دانشگاه الازهر تحصیل کند، باید مثل همه در مؤسسه‌های الازهر تحصیل و قرآن را حفظ کند و تمام مراحل آموزشی این نهاد را طی کند؛ بنابراین در این حالت هیچ مانعی نیست ولی مانع اصلی با توجه به آنچه «دخالت در اصول اعتقادی» عنوان می‌شود، در فتنه‌انگیزی و تنش‌آفرینی است.

About منبع : محبت نیوز

View all posts by منبع : محبت نیوز →

دیدگاهتان را بنویسید