قدیمی‌ترین انجیل جهان در تبریز پشتوانه پول ایران

انجیل رسولان” به عنوان قدیمی ترین انجیل جهان و گنجینه ی ارزشمند کتابخانه ی مرکزی تبریز، روزگاری به عنوان پشتوانه پول ملی به شمار می‌رفت.

 به گزارش خبرآنلاین از تبریز، کتاب نفیس و فاخر “انجیل رسولان” قدیمی ترین نسخه خطی موجود کتاب مقدس مسیحیان است که در بخش نسخ خطی کتابخانه مرکزی تبریز نگهداری می شود.

قدمت این انجیل متعلق به ۱۲۰۰ سال قبل بوده و در ۱۲۰ صفحه بر روى پوست ماهى نوشته شده است.

این کتاب به دلیل ارزش مادی و معنوی غیرقابل وصف خود، زمانی به عنوان یکی از پشتوانه های پول ملی ایران به شمار می رفت!

انجیل یاد شده به زبان سریانی قدیم (آشوری) بر روی پوست ماهی نوشته شده و خط به کار رفته در آن از خط های نیمه زنده دنیا به حساب می آید.

انجیل رسولان

انجیل رسولان

تاریخ و نحوه ی ورود این کتاب به ایران معلوم نیست اما ۸۰ سال پیش آخرین مالک آن قصد داشت این کتاب ارزشمند را در خارج از ایران بفروشد.

دولت وقت با اطلاع از این موضوع مانع این کار می شود و کتاب را تحویل انجمن ایالتی آذربایجان می دهد و بعد از آن در اختیار کتابخانه ملی تبریز قرار می گیرد.

گفتنی است این کتاب حدود ۸۰۰ سال قبل توسط داوید بن ملک شاه در روستای موش آباد از توابع آذربایجان غربی مرمت شده است.

انجیل رسولان

انجیل رسولان به زبان سریانی قدیم(آشوری)/مقدم

این کتاب نفیس اخیراً به ثبت ملی رسیده است.

بر اساس گفته ی کارشناسان نسخ خطی کتابخانه ی مرکزی تبریز، در ابتدا تصور مى شد این کتاب همان کتاب مقدس (شامل انجیل، تورات، زبور، نامه هاى سلیمان و…) است اما کارشناسان اروپایى که به خط سریانى قدیم آشنا هستند پس از تحقیق و رمزگشایى کتاب تأیید کردند که کتاب مذکور یکى از معتبرترین و قدیمى ترین اناجیل جهان و نزدیک به انجیل اصیل است.

منوچره جعفری، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌شرقی در خصوص انجیل رسولان و مشتریان بین المللی آن می گوید: نمایندگان واتیکان بارها پیشنهاد خرید این انجیل را به کتابخانه ی تبریز ارائه کرده و حاضر بودند برای خرید آن، یک چک سفید ارائه کنند!

انجیل رسولان

این کتاب حدود ۸۰۰ سال قبل مرمت شده است 

انجیل رسولان اصیل ترین و دست‌نخورده ترین انجیل جهان مسیحیت است که تا به حال ترجمه و چاپ نشده است.

یکی از نگرانیهای موجود برای ترجمه ی این انجیل، موضوع امانت داری در ترجمه ی آیات آن بوده است چراکه تعداد کارشناسان آشنا به زبان سریانی قدیم و نیز نوع خط به کار رفته در آن در جهان به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسد!

انجیل رسولان، یکی از دست نخورده ترین و اصیل ترین انجیل در دنیای مسیحیت است که با انجیل اصلی، تطابق بسیاری دارد. تا مدت ها گمان می رفت که این کتاب همان کتاب مقدس معروف (شامل انجیل، زبور، تورات، نامه‌هاى سلیمان و …) است تا آن که کارشناسان اروپایی با بررسی این انجیل و رد این گمان، اظهار داشتند که این کتاب از اصیل ترین کتاب های انجیل در دنیاست. جالب است بدانید که ارزش مادی این انجیل به قدری است که تا مدت ها به عنوان یکی از پشتوانه های پول ملی ایران محسوب می شد. ارزش کنونی این کتاب در جهان به میزانی است که مشتریان بین المللی پر و پا قرصی چون نمایندگان واتیکان دارد و تا به حال بارها برای خرید آن هزینه هنگفتی پیشنهاد داده اند.

جنس برگه های انجیل رسولان از پوست ماهی بوده و متن آن با زبان آشوری قدیم یا سریانی نگاشته شده است. قدمت کتاب انجیل به ۱۲۰۰ سال پیش بر می گردد و در کل ۱۲۰ صفحه دارد.

گفته می شود ۸۰۰ سال پیش این کتاب توسط فردی به نام داوید بن ملک شاه در یکی از روستاهای آذربایجان غربی، مرمت شده است اما با این حال از تاریخ دقیق و نحوه ورود کتاب انجیل رسولان به ایران، اطلاعاتی در دست نیست. ۸۰ سال پیش زمانی که مالک کتاب قصد داشت انجیل رسولان را از ایران خارج کند و به فروش برساند، خوشبختانه مسئولین و دولت وقت متوجه شده و از این عمل جلوگیری کردند. در همان زمان انجیل رسولان به انجمن ایالتی آذربایجان تحویل داده می شود و بعدها به کتابخانه مرکزی شهر تبریز سپرده می شود. هم اکنون این کتاب ارزشمند در بخش نسخ خطی کتابخانه مرکزی تبریز قرار دارد و اخیرا به ثبت ملی نیز رسیده است.

مطالب مرتبط :

اشتراک گذاری :
 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  6
  Shares

About امید محمدیه

آسمان وزمین زايل خواهد شد اما سخنان من هرگز زوال نخواهدپذیرفت. متی 33 -35

View all posts by امید محمدیه →

پاسخ دهید