چرا خدا در عهد قدیم، فرق زیادی با خدا در عهد جدید دارد؟

image_pdfimage_print
چرا خدا در عهد قدیم، فرق زیادی با خدا در عهد جدید دارد؟
چرا خدا در عهد قدیم، فرق زیادی با خدا در عهد جدید دارد؟
جواب: در دل این سوال درک اشتباهی، در رابطه با آنچه عهد قدیم و عهد جدید از خداوند رونمایی می کند، وجود دارد. روشی دیگری که همین طرز فکر را به گونه ای دیگر بیان می کند، زمانی است که مردم می گویند:” خدای عهد قدیم، خدای خشم است، در صورتیکه خدای عهد جدید، خدای عشق و مهربانی است”. این حقیقت که کتاب مقدس رونمایی تدریجی و قدم به قدم از خداوند می باشد که از طریق وقایع تاریخی و بوسیله رابطه او با مردم در طی تاریخ برای ما آشکار شده است، ممکن است باعث ایجاد سوء تفاهم در مورد شخصیت خدا در عهد قدیم در مقایسه با عهد جدید شود. بهر حال وقتی کسی هم عهد قدیم و هم عهد جدید را می خواند، برایش مشخص می شود که خدا در این دو عهد با هم متفاوت نیست و خشم و محبت او، در هر دو دیده می شود.
برای مثال، در تمام عهد قدیم، شخصیت خداوند اینگونه بیان شده است که ” خدایی است دلسوز و بخشنده که در عصبانیت آهسته و پر از محبت و وفاداریست.” (خروج فصل ۳۴ آیه ۶ ، اعداد فصل ۱۴ آیه ۱۸ ، تثنیه فصل ۴ آیه ۳۱ ، نحمیا فصل ۹ آیه ۱۷ ، مزامیر فصل ۸۶ آیه های ۵ و ۱۵ ،مزامیر فصل ۱۰۸ آیه ۴،مزامیر فصل ۱۴۵ آیه ۸، یوئیل فصل ۲ آیه ۱۳ ). با این وجود در عهد جدید، محبت و بخشش خدا خیلی بیشتر و کامل تر نشان داده شده است و این بخاطر این حقیقت است که ” زیرا خدا بقدری مردم جهان را دوست دارد که یگانه فرزند خود را فرستاده است، تا هر که به او ایمان آورد، هلاک نشود بلکه زندگی جاوید بیابد”(یوحنا فصل ۳ آیه ۱۶). در سرتاسر عهد قدیم هم، شاهد آن هستیم که خدا با قوم اسراییل طوری رفتار می کند که یک پدر مهربان با فرزندش رفتار می کند. وقتی آنها عمدا بر علیه او گناه می کردند و اقدام به بت پرستی می کردند، خدا آنها را تنبیه می کرد. با این وجود، هر وقت که از بت پرستی خود توبه می کردند، او آنها را نجات می داد. این همان روشی است که خدا با مسیحیان در عهد جدید رفتار می کند. به عنوان مثال، عبرانیان فصل ۱۲ آیه ۶ به ما می گوید که ” زیرا اگر تو را تأدیب می‌کند، به این علت است که دوستت دارد، و اگر تو را تنبیه می‌نماید، به این دلیل است که فرزند او هستی”.
به همین روش، در سراسر عهد قدیم، خشم و داوری خدا را در برابر گناه می بینیم. همینطور، در عهد جدید می بینیم که خشم خدا هنوز ” بر تمام اشخاص گناهکار و نادرست که از حقیقت گریزانند، نازل می شود”(رومیان فصل ۱ آیه ۱۸ ). پس همینطور که می بینیم، خدا در عهد قدیم فرقی با خدا در عهد جدید ندارد. خدا در ذات خود، غیر قابل تغییر است. در حالیکه ممکن است ما در یک قسمت از کتاب مقدس، یک بُعد از شخصیت خدا را بیشتر از ابعاد دیگر شخصیت او ببینیم، اما وجود خود خدا غیر قابل تغییر است.
وقتی کتاب مقدس را مطالعه می کنیم، بوضوح می بینیم که خدای عهد قدیم و عهد جدید یکسان هستند. با اینکه کتاب مقدس از ۶۶ کتاب تشکیل شده است که در دو ( و یا احتمالا سه) قاره، به سه زبان، در مدت زمانی ۱۵۰۰ سال و بوسیله بیش از ۴۰ نویسنده، نوشته شده است، اما تمامی کتاب مقدس از ابتدا تا به انتها هماهنگ بوده و هیچ تناقضی باهم ندارند. در آن می بینیم که خدای با محبت، بخشنده، و عادل با انسان گناهکار در موقعیتهای مختلف چگونه رفتار می کند. حقیقتاً، کتاب مقدس، نامه عاشقانه خدا به انسان است. عشق خدا به مخلوقاتش، بخصوص به انسان، در تمام کلام او بروشنی دیده می شود. در تمام کتاب مقدس می بینیم که خدا با محبت و بخشندگی اش انسان را به برقراری رابطه ای مخصوص با خود فرا می خواند، نه بخاطر اینکه آنها لیاقت این رابطه را دارند، بلکه او خدایی پراز مهربانی و بخشش، در خشم آهسته و در محبت و حقیقت بی کران است. در عین حال، ما خدایی پاک و داوری عادل را می بینیم که کسانی را که از کلام او اطاعت نمی کنند و از پرستش او خودداری می نمایند و در عوض به پرستش خدایان ساخته شده بدست خود روی آورده اند، داوری می کند . (رومیان فصل اول)
بخاطر عدالت خدا و شخصیت پاک او، همه گناهان گذشته، حال و آینده، باید داوری شوند. در عین حال خدا با محبت بیکران خود، بهای گناه را پرداخت کرده و راهی برای آشتی مهیا کرده تا انسان گناهکار بتواند از خشم او در امان بماند. ما این حقیقت عالی را در آیاتی مانند اول یوحنا فصل ۴ آیه ۱۰ می بینیم “اینست محبت واقعی! ما او را محبت نکردیم، بلکه او ما را محبت کرد و یگانه فرزندش را فرستاد تا کفارۀ گناهان ما شود.” در عهد قدیم خدا روش قربانی را مقرر نمود تا به این وسیله تاوان گناهان پرداخت شود. اما این قربانی ها موقتی بوده و او منتظر آمدن عیسی مسیح بود که بر روی صلیب بمیرد و تاوان گناه را بطور کامل پرداخت نماید. نجات دهنده ای که در عهد قدیم وعده داده شده بود در عهد جدید، کاملا رونمایی شد. در عهد قدیم است که نهایت عشق خدا از طریق فرستادن پسرش عیسی مسیح، پیشگویی شده و در عهد جدید با تمام شکوه و جلالش ظاهر می شود. عهد قدیم و عهد جدید هر دو به ما داده شد تا به ما “برای رسیدن به نجات، حکمت بیاموزد” (۲ تیموتائوس فصل ۳ آیه ۱۵ ). وقتی ما عهد جدید و قدیم را با دقت مطالعه می کنیم، این حقیقت بر ما آشکار می شود که ” او آفرینندۀ همۀ روشنایی‌هاست و خدایی است تغییرناپذیر” (یعقوب فصل ۱ آیه ۱۷).

منبع: www.gotquestions.org

بیشتر بخوانید :

اشتراک گذاری :
 • 21
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  21
  Shares

About محمد حسین حیدری - mohammad hossein heidari

کسی‌که همهٔ این چیزها را تصدیق می‌كند، می‌گوید: «آری! من بزودی می‌آیم!» آمین! بیا ای عیسی، ای خداوند! فیض عیسی خداوند با همهٔ شما باد، آمین!

View all posts by محمد حسین حیدری - mohammad hossein heidari →

دیدگاهتان را بنویسید