کشف نامه‎ پنهان مسیح به ‘برادرش یعقوب’ به زبان یونانی

image_pdfimage_print

نسخه‎ نایابی از آموزه‌های پنهانی عیسی مسیح به برادرش یعقوب عادل «James» به زبان یونانی توسط پژوهشگران کتاب مقدس دانشگاه تگزاس در میان یکی از آرشیوهای دانشگاه آکسفورد کشف شد. این متن با قدمت ۱۶۰۰ سال از نوشته‌های کمیاب متون دوران مسیحیت اولیه به زبان یونانی است.

 

این قطعه شامل آموزه‌های مسیح درباره دانش آسمانی و وقایع آینده‌ای نظیر پیش بینی مرگ یعقوب است.

یعقوب پسر حلفا، یکی از حواریون مسیح بود. در متون مسیحیت او را با نام یعقوب عادل یا یعقوب کوچک نیز می شناسند. برخی نیز او را فرزند مریم مادر مسیح و یوسف همسرش و برادر عیسی مسیح می دانند.

در متون تاریخی مسیحی آمده که کاهنان یهودی فریسیان و کاتبان وی را در سن ۹۶ سالگی از بالای برج معبد اورشلیم به پائین انداخته و سپس جسد او را تکه تکه کردند.اسفار مشکوک به چه متونی گفته می شود.

به عقیده پژوهشگران دانشگاه تگزاس این نامه ها بخشی از متون اسفار مشکوک عهد جدید با نام «اولین آخرالزمان یعقوب» (First Apocalypse of James) است. این اسفار بدلیل عدم قطعیت در اعتبار آنها از انجیل حذف شده و بحساب آوردن آنان در عهد جدید ممنوع است اما این متون بصورت جداگانه منتشر می شوند.

این مجموعه در کتابخانه نجع حمادی در دانشگاه آکسفورد، متونی هستند که در شهری با همین نام در استان قنای مصر کشف شدند. در دسامبر ۱۹۴۵ میلادی دهقانی به نام محمد السمان، کوزه ای حاوی ۱۲ طومار پیدا کرد که انجیل‌ها و کتب گنوستیک (آئین عرفانی رایج در خاورمیانه قرن دوم میلادی) در آن بود.

مانند بسیاری از متون عرفانی گنوستیک، متون مجموعه نجع حمادی نیز به زبان قبطی، زبان سنتی مصر نوشته شده اند. اما اوایل سال جاری میلادی محققان متوجه متونی شدند که رونوشت یونانی آنها بود.

این نوشته‌ها به زبان یونانی ومتعلق به قرون پنجم و ششم میلادی، و متعلق به اسفار مشکوک «اولین آخرالزمان یعقوب» بودند که تا کنون گمان می رفت که تنها نسخه زبان قبطی آن وجود دارد.

دانشمندان دانشگاه تگزاس می گویند این رونوشت ترجمه شده به یونانی احتمالا برای آموزش زبان یونانی به جوانان مسیحی در قرون پنجم و ششم پس از میلاد استفاده می شده است.

About امید محمدیه

آسمان وزمین زايل خواهد شد اما سخنان من هرگز زوال نخواهدپذیرفت. متی 33 -35

View all posts by امید محمدیه →

دیدگاهتان را بنویسید