نقطه خوب برای شروع خواندن کتاب مقدس کجاست؟

image_pdfimage_print
نقطه خوب برای شروع خواندن کتاب مقدس کجاست؟
نقطه خوب برای شروع خواندن کتاب مقدس کجاست؟
برای کسانیکه که تازه می خواهند مطالعه کتاب مقدس را آغاز کنند، مهم است بدانند کتاب مقدس یک کتاب معمولی نیست که آن را به راحتی از اول تا آخر کتاب بخوانیم. بلکه در واقع یک کتابخانه یا مجموعه ای از کتاب هایی است که توسط نویسندگان مختلف به زبانهای مختلف در طول ۱۵۰۰ سال نوشته شده است. مارتین لوتر می گوید که کتاب مقدس، “گهواره مسیح” است چرا که تمام تاریخ و پیش گویی های کتاب مقدس در نهایت به عیسی اشاره می کنند. از اینرو، هر خواننده کتاب مقدس برای بار اول باید از انجیل ها شروع کند. انجیل مرقس سریع پیش می رود و نقطه خوبی برای شروع است. در ادامه، شاید بخواهید با انجیل یوحنا جلو بروید که تمرکز آن بر چیزهایی است که عیسی درباره خود ادعا می کند. مرقس می گوید که عیسی چه کرد، درحالیکه یوحنا می گوید که عیسی چه گفت و عیسی که بود. در انجیل یوحنا برخی از ساده ترین و واضحترین عبارات و همچنین برخی از عمیقترین و ژرفترین عبارات موجود است. خواندن انجیل ها (متی، مرقس، لوقا، یوحنا) شما را با زندگی و خدمت مسیح آشنا خواهد کرد.

پس از انجیل ها، برخی از رساله ها را بخوانید (رومیان، افسسیان، فیلیپیان، اول یوحنا). رساله ها به ما می آموزند که چه طور با احترام گذاشتن به خدا زندگی کنیم. وقتی می خواهید عهد قدیم را شروع کنید، از کتاب پیدایش شروع کنید. این کتاب به ما می گوید که خدا چگونه جهان را آفرید و اینکه چگونه بشریت در گناه سقوط کرد، و همینطور تاثیری که آن سقوط بر جهان گذاشت را نیز برای ما بازگو می کند. خروج، لاویان، اعداد، و تثنیه می توانند برای خواننده سخت باشند زیرا این کتاب ها درباره تمام قوانین مذهبی ای است که خدا از قوم یهود طلب می کرد که مطابق آن زندگی کنند. درحالیکه نباید از خواندن این کتاب ها پرهیز کنید، اما شاید بهتر باشد که مطالعه آن را به تعویق بیاندازید. در هر حال، سعی نکنید که در این کتاب ها گیر بیفتید. از یوشع تا تواریخ را بخوانید تا اطلاعات خوبی از تاریخی اسراییل بدست آورید. مزامیر تا غزل غزلها احساس خوبی از شعر و حکمت عبری به شما می دهد. کتاب های نبوتی، از اشعیا تا ملاکی، نیز می توانند به سختی درک شوند. به یاد داشته باشید که کلید فهم کتاب مقدس، این است که از خدا طلب حکمت کنید (یعقوب فصل ۱ آیه ۵). خدا نویسنده کتاب مقدس است و او می خواهد که کلامش را بفهمید.

مطمئن باشید که خدا به تلاش های شما برای شناخت او و کلامش برکت خواهد داد و اهمیت چندانی ندارد که از کجا شروع می کنید و یا روش مطالعه شما چگونه است. ما به کلام خدا نیازمندیم: “کتاب آسمانی می‌فرماید نان نمی‌تواند روح انسان را سیر کند؛ بلکه فقط کلام خداست که می‌تواند نیاز درونی او را برآورده سازد” (متی فصل ۴ آیه ۴). مزامیر فصل ۱۹ آیه های ۷ تا ۱۱ درباره کلام خدا می گوید: “احکام خداوند کامل است و جان را تازه می‌سازد، کلام خداوند قابل اعتماد است و به ساده‌دلان حکمت می‌بخشد. فرامین خداوند راست است و دل را شاد می‌سازد، اوامر خداوند پاک است و بصیرت می‌بخشد. قوانین خداوند قابل احترام و نیکوست و تا ابد برقرار می‌ماند. احکام خداوند تماما حق و عدل است، از طلای ناب مرغوب‌تر و از عسل خالص شیرینتر”. کلام خدا حقیقت است و زندگی شما را تغییر خواهد داد ( یوحنا فصل ۱۷ آیه ۱۷).

منبع: www.gotquestions.org

About Sina

کسی‌که همهٔ این چیزها را تصدیق می‌كند، می‌گوید: «آری! من بزودی می‌آیم!» آمین! بیا ای عیسی، ای خداوند! فیض عیسی خداوند با همهٔ شما باد، آمین!

View all posts by Sina →