فرشتگان مقرب (نزدیک) چه کسانی هستند؟

image_pdfimage_print
فرشتگان مقرب (نزدیک) چه کسانی هستند؟
فرشتگان مقرب (نزدیک) چه کسانی هستند؟
 واژه ” فرشته مقرب” (در برخی از ترجمه ها رییس فرشتگان) تنها دوبار در کتاب مقدس آمده است. اول تسالونیکیان فصل ۴ آیه ۶ می گوید که “زیرا صدای فرمان الهی و آوای تکان دهندۀ رئیس فرشتگان و نوای شیپور خدا شنیده خواهد شد و ناگاه خود خداوند از آسمان به زمین خواهد آمد. آنگاه پیش از همه، مسیحیانی که مرده‌اند زنده خواهند شد تا خداوند را ملاقات کنند”. یهودا آیه ۹ بیان می کند که “در حالیکه «میکائیل»، رئیس فرشتگان، وقتی با شیطان برسر جسد موسی بحث می‌کرد، به خود اجازه نداد به او تهمت بزند و اهانت کند؛ بلکه گفت: «خداوند تو را توبیخ فرماید.»” واژه “فرشته مقرب” از واژه ای یونانی می آید و به معنی “فرشته ی ارشد” است. به فرشته ای اشاره می کند که به نظر رهبر فرشتگان دیگر است.

در ترجمه انگلیسی یهودا آیه ۹ از حرف تعریف معین the برای “میکائیل، فرشته اعظم” استفاده می شود که احتمالاً حاکی از آن است که میکائیل تنها فرشته اعظم است. اما دانیال فصل ۱۰ آیه ۱۳ میکائیل را “یکی از رئیسان ارشد” توصیف می کند. این احتمالاً حاکی از این است که بیش از یک فرشته مقرب وجود دارد، چرا که میکائیل را در جایگاه دیگر “رییسان ارشد” قرار می دهد. پس درحالیکه احتمال دارد که چند فرشته مقرب وجود داشته باشند، اما بهتر آن است که از استفاده از فرضیات در تفسیر کلام خدا دوری کرده و دیگر فرشتگان را فرشتگان مقرب قلمداد نکنیم. دانیال فصل ۱۰ آیه ۲۱، میکائیل، فرشته مقرب را به عنوان “رییس شما” توصیف می کند. دانیال فصل ۱۲ آیه ۱ میکائیل را “رئیس بزرگ که محافظت می کند”، معرفی می کند. حتی اگر چند فرشته مقرب هم وجود داشته باشند، به نظر می رسد که میکائیل در میانشان ارشد است.

About Sina

کسی‌که همهٔ این چیزها را تصدیق می‌كند، می‌گوید: «آری! من بزودی می‌آیم!» آمین! بیا ای عیسی، ای خداوند! فیض عیسی خداوند با همهٔ شما باد، آمین!

View all posts by Sina →