ادامه حبس “کشیش برانسون” و تشدید تنش میان واشنگتن و آنکارا

image_pdfimage_print

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ترکیه را به خاطر ادامه‌ی حبس یک کشیش آمریکایی در ازمیر به تحریم تهدید کرد. وزیر خارجه ترکیه در واکنشی تند به تهدیدات ترامپ گفت که هیچکس نمی‌تواند برای کشورش تکلیف تعیین کند.

ادامه حبس اندرو برانسون، کشیش آمریکایی یک کلیسای پروتستان در ازمیر، تنش میان واشنگتن و آنکارا را تشدید کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکای با انتشار پیامی در شبکه توییتر تهدید کرد که اگر ترکیه این کشیش را آزاد نکند، با تحریم‌های گسترده روبرو خواهد شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز پنج‌شنبه در توییتی ترکیه را به اعمال تحریم‌های سنگین تهدید کرد.

ترامپ نوشت: «ایالات متحده به خاطر بازداشت طولانی مدت کشیش اندرو برانسون، یک مسیحی بزرگ، مرد خانواده و انسان فوق‌العاده، تحریم‌های سنگینی را علیه ترکیه وضع خواهد کرد.»

همچنین مایک پنس در بخشی از سخنان خود خطاب به رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گفت، «به نیابت از رئیس جمهوری آمریکا می‌گویم: کشیش برانسون را هم اکنون آزاد کن. در غیر این صورت آماده عواقب آن باش.»

اما در مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه با تندی به تهدیدات ترامپ واکنش نشان داد و شامگاه پنجشنبه (۲۶ ژوئیه / ۴ تیر) در پیام توییتری خود نوشت: «هیچکس نمی‌تواند برای ترکیه تکلیف تعیین کند. ما هرگز و به هیچکس اجازه نمی‌دهیم که ما را تهدید کند. قوانین ترکیه بدون استثنا شامل حال همه است.»

حامی آکسوی، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه نیز آمریکا را فراخواند که به مسیر “گفت‌وگوهای سازنده” بازگردد.

ترامپ در پیام توییتری خود از “رنج وحشتناک” این کشیش آمریکایی سخن گفته و از ترکیه خواسته بود که “این روحانی بیگناه را بی‌درنگ آزاد کند”.

ابراهیم کالین، سخنگوی رئیس جمهوری ترکیه، عبارات تهدیدآمیز دولت آمریکا علیه ترکیه را که عضو ناتو است غیرقابل قبول خواند.

او افزود: «آمریکا باید بفهمد که در چنین موردی که رسیدگی آن در دست دستگاه مستقل قضایی ترکیه است، با تهدیدات خود به جایی راه نخواهد برد.»

سخنگوی اردوغان آمریکا را فراخواند، پیش از آنکه به اتحادش با ترکیه لطمه‌های بیشتری وارد شود، در رویکرد خود [به این موضوع] بازنگری کند.

اندرو برانسون که سرپرستی یک جماعت کلیسایی کوچک در شهر ازمیر را برعهده داشت، بیش از یک سال و نیم پیش به اتهام داشتن ارتباطات با حزب ممنوعه کارگران کردستان ترکیه و همچنین جنبش فتح‌الله گولن، روحانی اسلامگرای تبعیدی ترک در آمریکا بازداشت شد. دادستانی ترکیه برای او تقاضای ۳۵ سال حبس کرده است.

رسیدگی به پرونده‌ی این کشیش همچنان ادامه دارد و دور بعدی دادگاه اندرو برانسون در روز ۱۲ اکتبر سال جاری خواهد بود. روز چهارشنبه این هفته (۲۵ ژوئیه / ۳ تیر) دادگاهی در ترکیه حکم حبس موقت برانسون را به حصر خانگی تغییر داد.

شبکه خبری “سی ان ان ترک” گزارش داد که این کشیش آمریکایی از زندان آزاد شده، اما اجازه ترک کردن خانه‌ی خود را ندارد.

خبرگزاری دولتی آناتولی در ترکیه نیز واکنش سخنگوی وزارت خارجه این کشور را نیز بازتاب داده که عنوان کرده اظهارات ترامپ روابط دوستانه واشینگتن و آنکارا و اتحاد آنها را به مخاطره می‌اندازد.


بیشتر بخوانید :

اشتراک گذاری :
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

About منبع : محبت نیوز

View all posts by منبع : محبت نیوز →

دیدگاهتان را بنویسید