در زندگی زناشویی بیشتر به هم محبت کنید.

image_pdfimage_print

با تمام وجود به یکدیگر محبت کنید؛ زیرا محبت، انبوه گناهان را می‌پوشاند.»—۱پِطرُس ۴:۸

هنگامی که زندگی زناشویی‌تان را آغاز می‌کنید، با مشکلاتی گوناگون روبرو خواهید شد. عامل این مشکلات ممکن است تفاوتی باشد که در طرز فکر، احساس و دیدگاه شما با همسرتان وجود دارد. گاه نیز منشأ مشکلات ممکن است از داخل خانواده نباشد، بلکه اتفاقی غیرمنتظره باعث آن‌ها شده باشد.

شاید تمایل داشته باشیم که چشم خود را بر روی واقعیت ببندیم، اما کتاب مقدّس به ما پند می‌دهد که از مشکلات فرار نکنیم. (مَتّی ۵:۲۳، ۲۴) شما متوجه خواهید شد که بهترین راه حل برای مشکلاتتان، به‌کارگیری اصول کتاب مقدّس است.

۱ در مورد مشکل گفتگو کنید
آنچه کتاب مقدّس می‌گوید: «برای هر چیز زمانی است . . . وقتی برای گفتن.» (جامعه ۳:۱، ۷) حتماً وقت بگذارید که در مورد مشکل با هم صحبت کنید. به همسرتان صادقانه بگویید که چه احساسی دارید و چطور در مورد آن موضوع فکر می‌کنید. همیشه به همسرتان حقیقت را بگویید. (اِفِسُسیان ۴:۲۵) حتی اگر کنترل احساساتتان برای شما دشوار باشد، باید در مقابل تمایل خود به جرّوبحث کردن مقاومت کنید. پاسخ نرم و ملایم باعث می‌شود که گفتگو به‌آرامی ادامه یابد و به جنگ و دعوا تبدیل نشود.—امثال ۱۵:۴؛ ۲۶:۲۰.

حتی اگر با نظر همسرتان موافق نیستید، مهربان و بزرگوار باشید و هرگز فراموش نکنید که به همسرتان محبت و احترام نشان دهید. (کولُسیان ۴:۶) سعی کنید گفتگو و تبادل نظر را ادامه دهید و مشکل را هر چه زودتر حل کنید.—اِفِسُسیان ۴:۲۶.

زن و شوهر با هم به مشکلی رسیدگی می‌کنند.
آنچه می‌توانید انجام دهید:

برای گفتگو در مورد مشکل، زمان مناسبی را انتخاب کنید.
هنگامی که نوبت شماست که گوش دهید، در مقابل این تمایل که حرف همسرتان را قطع کنید، مقاومت نمایید. صبر کنید تا نوبت صحبت شما برسد.
۲ سخنان همسرتان را گوش دهید و درک کنید
آنچه کتاب مقدّس می‌گوید: «یکدیگر را از صمیم دل دوست داشته باشید. در حرمت گذاشتن به یکدیگر پیشقدم شوید.» (رومیان ۱۲:۱۰) بسیار مهم است که چگونه گوش می‌دهید. سعی کنید که با ‹همدردی و فروتنی› به دیدگاه همسرتان بنگرید و آن را درک کنید. (۱پِطرُس ۳:۸؛ یعقوب ۱:۱۹) فقط تظاهر به شنیدن نکنید. اگر امکان دارد کارتان را کنار بگذارید و کاملاً به همسرتان توجه کنید یا این که به او بگویید که اگر ممکن است بعداً در این مورد با او صحبت خواهید کرد. اگر همسرتان را به چشم یارتان بنگرید نه رقیب‌تان، ‹زود خشمناک› نخواهید شد.—جامعه ۷:۹.

آنچه می‌توانید انجام دهید:

همواره آمادهٔ شنیدن باشید، حتی اگر آنچه می‌شنوید برایتان خوشایند نباشد.
در حین گوش دادن، به پیامی که در پس کلمات نهفته است، توجه کنید. به لحن صحبت و حرکات همسرتان توجه داشته باشید و ببینید که چه می‌خواهد بگوید.
۳ بر طبق تصمیمتان عمل کنید
آنچه کتاب مقدّس می‌گوید: «کسی که زحمت می‌کشد، منفعت عایدش می‌شود؛ امّا شخصی که فقط حرف می‌زند، فقیر می‌گردد.» (امثال ۱۴:۲۳، ترجمهٔ تفسیری) فقط رسیدن به یک راه‌حل خوب و توافق در مورد آن کافی نیست. باید مطابق آنچه به توافق رسیدید، عمل کنید. شاید این مستلزم تلاشی سخت باشد؛ اما این کار ارزش آن را دارد. (امثال ۱۰:۴) اگر مثل یک تیم با هم همکاری کنید، برای زحمتی که می‌کشید «اُجرت نیکو» دریافت خواهید کرد.—جامعه ۴:۹.

آنچه می‌توانید انجام دهید:

تصمیم بگیرید که برای حل مشکل، هر یک از شما چه قدم‌هایی می‌خواهد بردارد.
گهگاه پیشرفت کار را بررسی کنید.
با هم به مشکل رسیدگی کنید
اگر با هم کارها را انجام دهید، می‌توانید مطمئن باشید که پیوند زناشویی شما به جای این که ضعیف شود و زندگی را فلاکتبار سازد، محکم خواهد شد و در زندگی‌تان شادی خواهید داشت. (امثال ۲۴:۳) به آینده نگاه کنید و به مشکلات گذشته اشاره نکنید. (امثال ۱۷:۹) اگر با یکدیگر همکاری کنید و اصول کتاب مقدّس را به کار برید، قادر خواهید بود که هر مشکلی را با موفقیت حل کنید.

از خود بپرسید . . .
مشکلی که باید هر چه سریع‌تر در مورد آن با همسرم صحبت کنم، چیست؟
چه کار می‌توانم انجام دهم تا به احساس واقعی همسرم در مورد مشکلی خاص پی ببرم؟

About امید محمدیه

آسمان وزمین زايل خواهد شد اما سخنان من هرگز زوال نخواهدپذیرفت. متی 33 -35

View all posts by امید محمدیه →