اصول اخلاقی مسیحی چیست؟

image_pdfimage_print

اصول اخلاقی مسیحی به خوبی در کولسیان فصل ۳ آیه های ۱ تا ۶خلاصه می شود: “اکنون که همراه مسیح از نو زنده شده‌اید، به برکات و شادیهای آسمان چشم بدوزید، جایی که مسیح در کنار خدا، بر تخت عزت و قدرت نشسته است. همواره به آنچه در آسمان است بیندیشید، و برای امور این دنیای زودگذر غصه نخورید. به این دنیای فانی همانقدر دل ببندید که یک شخص مرده دل می‌بندد! زیرا زندگی واقعی شما در آسمان است، همراه مسیح در حضور خدا! وقتی مسیح که زندگی واقعی ماست بازگردد، شما نیز با او خواهید درخشید و در جلال و شکوه او شریک خواهید شد. پس به گناهان این دنیا نزدیک نشوید؛ هوسهای ناپاک را که در وجودتان کمین می‌کنند، نابود سازید؛ هرگز خود را با گناهانی چون بی‌عفتی، ناپاکی، شهوت‌رانی و هوسهای ننگین دیگر آلوده نکنید. به چیزهای خوش‌ظاهر این دنیا نیز طمع نورزید، چون طمع نوعی بت‌پرستی است. آنانی که مرتکب چنین اعمالی می‌شوند، یقیناً گرفتار خشم و غضب خدا خواهند شد”.

کتاب مقدس چیزی بیشتر از یک فهرست “بایدها” و “نبایدها” ارائه می دهد و به ما دستورالعملهای جامع می دهد که چگونه باید زندگی کنیم. کتاب مقدس تمام آنچه که برای یک زندگی مسیحی باید بدانیم را به ما می گوید. اما کتاب مقدس همه شرایطی را که در زندگی مان مواجه خواهیم شد را پوشش نمی دهد. آنوقت چطور است که برای تمام مسائل پیچیده اخلاقی که با آن مواجه می شویم کافی باشد؟ اینجاست که اصول اخلاقی مسیحی وارد می شود.

علم، اصول اخلاقی را “مجموعه ای از ضوابط اخلاقی، مطالعه اصول اخلاقی” تعریف می کند. از اینرو اصول اخلاقی مسیحی اصولی خواهد بود که از ایمان مسیحی سرچشمه می گیرد که ما بر اساس آن ایمان عمل می کنیم. در حالیکه کلام خدا هر موقعیتی را که در طول زندگیمان با آن روبرو می شویم پوشش نمی دهد، اما اصول کلام خدا استانداردهای را به ما می دهد که بوسیله آنها باید خودمان در موقعیت هایی که هیچ دستورالعمل صریحی وجود ندارد رهبری کنیم

برای مثال، کتاب مقدس صراحتاً چیزی به ما درباره استفاده از مواد مخدر غیر قانونی نمی گوید اما بر مبنای اصولی که از طریق کلام خدا می آموزیم می توانیم بدانیم که نادرست است. برای یک نمونه، کتاب مقدس به ما می گوید که بدن، معبد روح القدس است و ما باید خدا را با بدنمان حرمت نهیم (اول قرنتیان فصل ۶ آیه های ۱۹ تا ۲۰). با دانش بر این که مواد چه اثراتی بر بدنهایمان می گذارد و آسیبی که به اندامهای مختلف بدنمان وارد می آورد، می دانیم که استفاده از مواد، معبد روح القدس را نابود می کند. این قطعاً به معنی بی احترامی کردن به خدا است. کتاب مقدس همچنین می گوید که ما باید از حکومت هایی که خدا آنها را منسوب کرده پیروی کنیم (رومیان فصل ۱۳ آیه ۱). با توجه ماهیت غیر قانونی مواد مخدر، ما با استفاده از آنها در واقع از حکومت و قوانین اطاعت نمی کنیم. آیا این بدان معناست که اگر مواد مخدر غیر قانونی نبود دیگر مشکلی هم نبود؟ تنها با زیر پا گذاشتن اصل اول قانون می توان گفت که مشکلی نیست.

با استفاده از اصولی که در کتاب مقدس می یابیم، مسیحیان می توانند خطوط اخلاقی را در هر موقعیتی مشخص کنند. در برخی از موارد، ساده خواهد بود، مثل قوانینی که برای زندگی مسیحی در فصل سوم کولسیان می یابیم. اما در موارد دیگر نیاز است که کمی کند و کاو کنیم. بهترین راه برای این کار این است که روی کلام خدا دعا کنیم. روح القدس در هر ایمانداری ساکن است و بخشی از نقش او این است که به ما تعلیم می دهد که چطور زندگی کنیم: “ولی وقتی پدر «تسلی‌بخش» را به جای من فرستاد، منظورم همان روح‌القدس است، او همه چیز را به شما تعلیم خواهد داد؛ درضمن هر چه من به شما گفته‌ام، به یادتان خواهد آورد” (یوحنا فصل ۱۴ آیه ۲۶). “اما می‌دانم که روح خدا در شماست و به همین جهت نیازی ندارید کسی به شما بیاموزد که چه بکنید، زیرا روح خدا همه چیز را به شما تعلیم خواهد داد؛ هر چه او می‌گوید حقیقت محض است و دروغ در آن یافت نمی‌شود. پس، همانگونه که به شما تعلیم داده است، همیشه در مسیح بمانید و هرگز از او دور نشوید” (اول یوحنا فصل ۲ آیه ۲۷). بنابراین، وقتی که ما روی متن کلام خدا دعا می کنیم، روح القدس ما را هدایت کرده و تعلیم خواهد داد. او اصولی را که در موقعیتهای مختلف نیاز داریم به ما نشان خواهد داد.

هرچند که کلام خدا هر موقعیتی را که در زندگی مان مواجه می شویم را پوشش نمی دهد، اما برای یک زندگی مسیحی کفایت می کند. در اغلب موارد، می توانیم به سادگی ببینیم که کتاب مقدس چه می گوید و بر اساس آن عمل کنیم. در مورد سوالات اخلاقی ای که کلام خدا دستورات صریحی نمی دهد، لازم است که به دنبال اصولی بگردیم که بتوانیم برای آن موقعیت بکار ببندیم. ما باید روی کلام خدا دعا کنیم و قلب خود را برای روح القدس باز کنیم. روح القدس به ما تعلیم خواهد داد و ما را از طریق کتاب مقدس هدایت خواهد کرد تا اصولی را بیابیم که برای یک زندگی مسیحی به آنها نیاز داریم.

About Sina

کسی‌که همهٔ این چیزها را تصدیق می‌كند، می‌گوید: «آری! من بزودی می‌آیم!» آمین! بیا ای عیسی، ای خداوند! فیض عیسی خداوند با همهٔ شما باد، آمین!

View all posts by Sina →