تبعات استقلال کلیسای ارتدوکس اوکراین از کلیسای روسیه

image_pdfimage_print

کلیسای ارتدوکس روسیه در عمل روابط دیپلماتیک خود را با کلیسای ارتدوکس قسطنطنیه، به دلیل اینکه کلیسای اوکراین را مستقل شناخته است، قطع کرد.

این اتفاق در پی آن رخ داد که پارتریاک کلیسای ارتدوکس قسطنطنیه، کلیسای ارتدوکس اوکراین را مستقل از کلیسای ارتدوکس روسیه شناخت.

به گفته بی بی سی، بسیاری از مسیحیان اوکراین، حمایت پارتریاک کریل، رهبر کلیسای ارتدوکس مسکو از شورشیان طرفدار روسیه در شرق اوکراین را رد می کنند.

دولت روسیه گفته است در این موضوع دخالت نخواهد کرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه گزارش ها در باره این جدایی ناگزیر را نگران کننده توصیف کرد و افزود: “البته برای مسکو و در واقع برای همه جهان ارتدوکس، تنها سناریوی ترجیحی، حفظ وحدت این جهان ارتدوکس است.”

روسیه، کیف را مهد تاریخی کلیسای ارتدوکس روسیه می داند.

کلیسای ارتدوکس روسیه طی زمانی طولانی کلیسای ارتدوکس اوکراین را تحت سلطه خود نگه داشته است، اما طی زمان استقلال کوتاه اوکراین پس از سقوط امپراتوری روسیه و استقلال دوباره این کشور بعد از فروپاشی کمونیسم در سال ۱۹۹۱ کلیسای اوکراین به عنوان کلیسای مستقل قامت افراخته است.

ولادیمیر لگویدا، سخنگوی کلیسای ارتدوکس روسیه گفت شورای عالی این کلیسا تصمیم گرفته است که شرکت در تمام ساختارهای تحت رهبری نمایندگان کلیسای ارتدوکس شرقی را متوقف کند.

این کلیسا برگزاری تمام مراسم مشترک را متوقف خواهد کرد و پاتریارک کیریل هنگام عدای عبادت اسم بارتولومویو اول، رهبر کلیسای ارتدوکس قسطنطنیه را یاد آور نخواهد شد.

هیلاریون آلفی،، رئیس بخش روابط خارجی کلیسای ارتدوکس روسیه این رویداد را “قطع روابط” توصیف کرد.

او گفت: “اگر برای مثال به دنیای سکولار مراجعه کنیم این تصمیم تقریبن برابر با قطع روابط دیپلماتیک است.”

About منبع : محبت نیوز

View all posts by منبع : محبت نیوز →