ده‌ها هزار نفر در مراسم عشای ربانی پاپ فرانسیس در امارات شرکت کردند

image_pdfimage_print

دستکم ۱۳۵ هزار مسیحی و مسلمان روز سه‌شنبه ۵ فوریه در استادیوم زاید ابوظبی گرد هم آمدند و در مراسم عشای ربانی پاپ فرانسیس در امارات شرکت کردند.

«محبت نیوز»- این مراسم روز سه‌شنبه، ١۶ بهمن (۵ فوریه) در استادیوم ورزشی زاید در ابوظبی، پایتخت امارات، برگزار شد و به گفته مقامات محلی، بیش از یکصد و بیست هزار تن از جمله چند هزار نفر از مسلمانان این کشور در این مراسم حضور داشتند. تعدادی از مقامات امارت از جمله حاضران در مراسم عشای ربانی بودند.

تخمین زده می شود که هزاران زائر مسیحی و مشتاق دیدار پاپ فرانسیس از صد کشور جهان خود را به ابوظبی رسانده اند. این علاوه بر ۴ هزار مسلمانی که بنا به گفته مقامات در این مراسم شرکت کردند.

پاپ فرانسیس که به دعوت محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی به امارات سفر کرده بود، از این دیدار برای محکوم کردن جنگ‌های منطقه‌ از جمله جنگ یمن استفاده کرد و همچنین خواستار همکاری بیشتر میان مسیحیان و مسلمانان جهان شد.

رهبر کلیسای کاتولیک که به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی سخن می گفت در این مراسم برای کارگران مهاجر و خانواده‌های آنان دعا کرد.

امارات عربی متحده، با یک میلیون جمعیت مسیحی، یکی از معدود کشورهای حاشیه خلیج فارس است که محدودیت کمتری برای مسیحیان اعمال می کند و پیروان این دین می‌توانند با دریافت مجوز به فعالیت‌های مذهبی خود بپردازند.

با این حال امارات همچون دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس، تجمعات مذهبی مغایر با قانون اساسی خود را مجاز نمی‌شمارد و غیرمسلمانان اجازه فعالیت تبلیغی برای دین خود را ندارند.

در جریان سفر به امارات متحده عربی، پاپ فرانسیس با احمد الطیب، مقام ارشد الازهر، سند «برادری انسانی برای همزیستی و صلح جهانی همگانی» را امضا کردند.

پاپ فرانسیس اولین رهبر کلیسای کاتولیک است که به شبه‌جزیره عرب سفر کرده است. عربستان سعودی، بزرگترین کشور جزیرهالعرب و خاستگاه دین اسلام در همسایگی امارات واقع است.

برخی نویسندگان منطقه سفر پاپ را تحولی مثبت ارزیابی کرده و گفته‌اند پس از چندین دهه تعصب دینی، لازم است کشورهای منطقه فضای مناسبی را برای پیشبرد مماشات دینی و ترغیب گفتگوی بین پیروان ادیان مختلف فراهم آورند.

اکثر کاتولیک‌های مقیم امارات از شهروندان کشورهایی مانند فیلیپین و هند هستند که برای تامین نیروی کار مورد نیاز امارات به این کشور رفته‌اند.

پاپ فرانسیس پس از مراسم عشای ربانی امارات متحده عربی را ترک کرد.

About امید محمدیه

آسمان وزمین زايل خواهد شد اما سخنان من هرگز زوال نخواهدپذیرفت. متی 33 -35

View all posts by امید محمدیه →