بوکو حرام؛ گروهی اسلامی که تحصیل را حرام می‌داند

image_pdfimage_print

از زمان تشکیل گروه اسلامی بوکو حرام در سال ۲۰۰۲ تا کنون دست‌کم ۲۷ هزار نفر در نیجریه کشته و بیش از دو میلیون نفر آواره شده‌اند.

«محبت نیوز»- بوکو حرام به زبان محلی یعنی «تحصیل غربی حرام است.» این گروه بر این باور است که آموزش در مدارس رفتاری گناه آلود است و مسلمان ها باید برای مقابله با این گناه علیه حکومت قیام کنند.

به گزارش یورونیوز، درگیری میان نیروهای این گروه و ارتش عمدتن در شمال شرقی نیجریه متمرکز شده است. شمال نیجریه عمدتن مسلمان نشین است و مسیحیان اغلب در جنوب کشور زندگی می‌کنند.

بوکو حرام که در ابتدا به نام «طالبان نیجریه» نیز مشهور بود توسط فردی به نام نام محمد یوسف در ایالت بورنو پایه گذاری شد.

وی در سال ۲۰۰۹ در یک درگیری شدید کشته شد و ابوبکر شکائو، که یک چهره به شدت افراطی است جانشین وی شد.

از آن زمان حمله‌های این گروه در روستاها شدت گرفت و هزاران نفر قتل عام شدند. بوکو حرام قصد دارد با تصرف سرزمین خلافت اسلامی تشکیل دهد.

نیروهای این گروه در سال ۲۰۱۴ میلادی ۲۱۹ دانش آموز دختر را ربودند که از سرنوشت تعداد زیادی از آنها اطلاعی در دست نیست.

بوکو حرام در سال ۲۰۱۵ با ابوبکر البغدادی، رهبر داعش بعیت کرد.

این گروه از سال ۲۰۱۶ به دو شاخه تقسیم شد، یکی به رهبری ابوبکر شکائو و دیگری به رهبری ابو مصعب البرناوی، پسر ارشد بنیانگذار گروه. با اینکه هر دو رهبر با داعش بیعت کردند اما داعش تنها از شاخه البرناوی حمایت می‌کند.

در حال حاضر نیروهای ائتلاف آفریقایی از کشورهای نیجر، نیجریه، چاد و کامرون با این گروه مبارزه می‌کنند.

گودلاک جاناتان، رئیس جمهوری نیجریه در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ به دلیل نحوه مبارزه‌ با بوکو حرام هدف انتقادهای شدیدی قرار گرفت. به گفته منتقدان، واکنش وی در مقابل پیش‌روی‌های این گروه «کند» بود.

در مقابل محمد بوهاری، رئیس جمهوری کنونی نیجریه ادعا می‌کند که به لحاظ «فنی» بوکو حرام را شکست داده ولی به نظر می‌رسد این ادعا همچنان با واقعیت فاصله دارد.

درگیری‌های و ناامنی در نیجریه باعث شده تا فقر، فساد، شرایط اقتصادی و جدایی مسلمان شمال و مسیحیان جنوب کشور روز به روز وخیم‌تر شود.

About امید محمدیه

آسمان وزمین زايل خواهد شد اما سخنان من هرگز زوال نخواهدپذیرفت. متی 33 -35

View all posts by امید محمدیه →