آمار «پناهجویانِ کلیسا» در آلمان نصف شده است

image_pdfimage_print

در تابستان گذشته، وزارت کشور آلمان مقررات مربوط به متقاضیانی را که در امان کلیسا قرار می‌گرفتند، تغییر داد. پس از این تصمیم و به دلیل طولانی‌تر شدن دوران بلاتکلیفی، آمار پناهجویان کلیسا روندی نزولی یافته و نصف شده است.

در آلمان، تعداد پناهجویانی که مردود شده‌اند و از بیم اخراج به کلیساها پناه می‌برند، کاهش یافته است. علت این امر، مقررات جدید مربوط به نحوه رسیدگی به پرونده آنهاست.

به گزارش دویچه وله،اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی آلمان، به تازگی و به درخواست حزب “سبزها”، آمار پناهجویان کلیسا را اعلام کرده است. در پنج ماهه آخر سال ۲۰۱۸ این گروه از متقاضیان ۳۴۱ نفر بوده‌اند، در حالی که در هفت ماهه نخست سال تعداد آنها ۱۱۸۰ نفر اعلام ‌شد.

طبق این آمار، از ژانویه تا اوت ۲۰۱۸، در هر ماه ۱۵۰ الی ۲۰۰ پناهجو به کلیساها پناه می‌بردند. از آن به بعد آمار سیر نزولی می‌یابد و دو رقمی می‌شود. مثلا در ماه اوت این تعداد به ۵۷ نفر و در سپتامبر به ۷۶ نفر می‌رسد. در ژانویه ۲۰۱۹ پایین‌ترین رقم ثبت شده که ۴۷ مورد است.

در ژوئیه سال ۲۰۱۸، وزارت کشور فدرال و وزارتخانه‌های ایالتی با برگزاری کنفرانسی تصمیم گرفتند که مقررات مربوط به پناهجویی در کلیسا را تغییر دهند. دلیل برگزاری نشست، بی‌توجهی کلیساها به رعایت توافقنامه‌ امضا شده بین دولت و اداره مهاجرت اعلام شد.

مقامات وزارت کشور آلمان بیش از همه از این شاکی بودند که پناهجویان بلاتکلیف بدون هیچ گونه همکاری برای تکمیل پرونده، در کلیسا بست می‌نشستند یا با وجود رد تقاضایشان پس از بررسی مجدد، کلیسا را ترک نمی‌کردند.

در توافقنامه‌ای که بین اداره مهاجرت و کلیساهای آلمان امضا شده، آمده که دولت پناهندگی در کلیسا را تحمل می‌کند اما متقابلا انتظار دارد که جوامع کلیسایی با مسئولان رسیدگی به پرونده‌های پناهجویان همکاری داشته باشند و درباره پیشینه و سوالات مربوط به آنها اطلاعات لازم را بدهند.

از سال ۲۰۱۵ که سیل پناهجویان به آلمان روانه شد و پاسخ‌های منفی افزایش یافت، آمار بست‌نشینی در کلیساها هم بالا رفت. اداره‌های مربوطه تا کنون برای اخراج پناهجویانی که در کلیسا پناه می‌گیرند، به زور متوسل نشده و خویشتندار مانده‌اند.

کلیساها و پناهجویان

پناهجویانی که حق اقامت قانونی در آلمان را ندارند، می‌توانند مورد حمایت کلیسا قرار گیرند اما مسئولان کلیساها وظیفه دارند برای رعایت قانون، با ادارات مربوطه همکاری داشته باشند و کسی را به عنوان رابط پناهجو با اداره امور خارجیان معرفی کنند. تاخیر در این زمینه به منزله اختفای فرد تلقی می‌شود و می‌تواند به تعویق چند ماهه در رسیدگی به پرونده پناهجویی بیانجامد.

تا تابستان ۲۰۱۸، این دسته از پناهجویان می‌توانستند تا شش ماه تحت حمایت و امان کلیسا قرار داشته باشند. با تصمیم وزارت کشور، این مهلت به ۱۸ ماه افزایش یافت و مقامات کلیسا مکلف‌ شدند پس از انقضای این مهلت، پناهجویان را به مسئولان اداره مهاجرت تحویل دهند.

بسیاری از پرونده‌‌های “پناهجویان کلیسا” شامل قانون دوبلین می‌شود؛ قانونی که در همه کشورهای اتحادیه اروپا لازم‌الاجراست و طبق آن هر پناهجو باید در همان اولین کشوری که وارد شده، تقاضا دهد. آلمان می‌تواند این گروه از پناهجویان را ظرف شش ماه به سایر کشورهای اروپایی پس بفرستد وگرنه باید مسئولیت پذیرش آنها را تقبل کند.

تا کنون و در اغلب اوقات، پناهجویانی که در امان کلیساها قرار داشته‌اند، از مهلت تعیین شده سود می‌بردند تا آلمان، سرانجام آنها را بپذیرد اما افزایش مهلت شش ماهه به ۱۸ ماه کار آنها را سخت‌تر کرده زیرا طولانی شدن این مدت به منزله طولانی شدن دوران انتظار و بلاتکلیفی است.

حزب “سبزها” در آلمان، که از سیاست پناهجویی دولت ائتلافی ناخشنود است، تاکید بر “سوءاستفاده”‌های مکرر از پناهجویی در کلیسا را غلوآمیز خوانده است. سخنگوی امور پناهجویی این حزب، با مقایسه تعداد کل پناهجویان و آن دسته از کسانی که به کلیساها پناه برده‌اند، یادآوری کرده که دولت نباید مسئله را یک “پدیده گسترده” بنامد.


About منبع : محبت نیوز

View all posts by منبع : محبت نیوز →

دیدگاهتان را بنویسید