تقدیر پاپ فرانسیس از تلاش‌های مراکش در مبارزه با افراط گرایی دینی

image_pdfimage_print

پاپ در آغاز سفر دو روزه‌اش به رباط، پایتخت مراکش، گفت که همه ایمانداران باید در برابر تعصب و بنیادگرایی همبستگی داشته باشند.

«محبت نیوز»- رهبر کاتولیک‌های جهان از میزبانش، ملک محمد ششم، پادشاه مراکش خواست که آزادی مذهب را به طور کامل برقرار سازد. پاپ نسبت به “ماسک‌ها و کلیشه‌هایی” هشدار داد که باید از آنها گذشت تا بتوان بر ترس و کشمکش غلبه کرد.

به گزارش DW، پاپ به ابتکار پادشاه مراکش برای مقابله با افراط‌گرایی اشاره کرد، به تأسیس سمیناری برای واعظان مسلمان در سال ۲۰۱۵. او گفت که دیدارش از مراکش فرصتی برای حمایت از گفت‌وگوی میان ادیان است.

همچنین ملک محمد ششم در سخنرانی خود مراکش را مکانی برای تبادل آرا میان آفریقا و اروپا خواند. او گفت کشورش هیچگاه از تعلیم اصول برادری غفلت نکرده است. او افزود که در مراکش کلیسا و کنیسه و مسجد در کنار هم هستند و مردم کاملن آزادند تا به آیین و مناسک مذهبی‌شان عمل کنند.

در مراسم خوشامدگویی به پاپ در “برج حسن” در رباط در کنار نمایندگان عرصه‌های سیاست و جامعه شمار زیادی هم از شهروندان مراکشی حضور داشتند.

پاپ در این میان از آرامگاه ملک محمد پنجم و نیز یک مدرسه دینی بازدید کرده است. اسلام در مراکش دین رسمی کشور است. طبق آمار واتیکان، ۲۳ هزار نفر در مراکش کاتولیک هستند. بیشتر آنان به مراکش مهاجرت کرده‌اند.

پاپ در سخنانش با نظر به بحران مهاجرت در جهان خواستار شناسایی علل و مقابله با عواملی شد که انسان‌ها را مجبور به مهاجرت می‌کنند. او به قراردادی اشاره کرد که مراکش در ماه دسامبر گذشته در رابطه با مهاجران امضا کرده و ابراز امیدواری کرد که این کشور “نمونه‌ای برای رفتار انسانی با مهاجران و آوارگان” باشد.

About امید محمدیه

آسمان وزمین زايل خواهد شد اما سخنان من هرگز زوال نخواهدپذیرفت. متی 33 -35

View all posts by امید محمدیه →