اقلیت مذهبی ایزدی در شمال عراق، جشن سال نو خود را برگزار کردند

image_pdfimage_print

این جشن در روزهای شانزدهم و هفدهم آوریل در یک پرستشگاه ایزدی‌ها در «لالش» در استان نینوا برگزار شد. گنبد سنگی این پرستشگاه که به شکل مخروطی است، نمادی است از «گذر از زمین به سوی آسمان».

«محبت نیوز»- جشن سال نو این اقلیت، فرصتی برای زنده نگاه داشتن آداب و رسوم این اقلیت است. زائران ایزدی و دیگر بازدیدکنندگان پس از پیاده شدن از خودروهای خود با پای برهنه به سمت پرستشگاه می‌روند و پس از ده‌ها متر پیاده‌روی به در سنگی این پرستشگاه می‌رسند که تصویر خورشید روی آن حک شده است.

به نقل از رادیو فرانسه، آرامگاه شیخ عَدی عارفی که از او به عنوان بنیانگذار آیین ایزدی نام برده می‌شود، در لالش واقع است.

در جشن امسال، زنان و کودکانی که به تازگی از اسارت آخرین نیروهای داعش در سوریه آزاد شدند نیز حضور داشتند.

در اوت ۲۰۱۴، این گروه تروریستی اسلامی با تصرف سنجار، اصلی‌ترین شهر ایزدی‌های عراق، آنان را «شیطان‌پرست» خواند و خیلی از ایزدی‌ها مجبور به ترک خانه‌های خود و فرار به سوی کوهستان‌های اقلیم کردستان عراق شدند.

چندین سال پس از این حمله، هنوز برخی از ایزدی‌های آواره، در کمپ‌های پناهجویان زندگی می‌کنند یا به اروپا، استرالیا و آمریکا مهاجرت کرده‌اند.

ایزدی‌ها در جشن سال نو، هنگام شب، با افروختن آتش مقابل خانه‌های خود، این سنت دیرین خود را که باز هم در ستایش خورشید است، گرامی می‌دارند.

About امید محمدیه

آسمان وزمین زايل خواهد شد اما سخنان من هرگز زوال نخواهدپذیرفت. متی 33 -35

View all posts by امید محمدیه →

دیدگاهتان را بنویسید