یهودا باب ۱

image_pdfimage_print
مقدّمه
۱از طرف یهودا، غلام عیسی مسیح و برادر یعقوب به برگزیدگانی که محبوب خدای پدر هستند و در عیسی مسیح محفوظ می‌باشند. ۲رحمت و آرامش و محبّت در میان شما روز افزون باد.
معلّمان دروغین
۳ای دوستان عزیز، بسیار مشتاق بودم دربارهٔ نجاتی که همهٔ ما با هم در آن شریک می‌باشیم به شما بنویسم، امّا ناگهان احساس کردم که باید شما را تشویق کنم تا از ایمانی که خدا یک‌بار برای همیشه به مقدّسین خود عطا کرده است، دفاع نمایید. ۴زیرا عدّه‌ای مخفیانه به میان ما راه یافته‌اند. این اشخاص خداناشناس، فیض خدای ما را بهانه‌ای برای فساد اخلاقی خود قرار می‌دهند و یگانه مولا و خداوند ما، مسیح را منکر می‌شوند. کتاب‌مقدّس مدّتها پیش محکومیّت آنها را پیش‌بینی کرده بود و آن امروز واقع شده است. ۵اگرچه شما این حقیقت را خوب می‌دانید، باز هم می‌خواهم یادآور شوم که خداوند با وجود آنکه قوم اسرائیل را به سلامتی از مصر بیرون آورد، بعدها آن کسانی را که ایمان نداشتند، نابود ساخت. ۶همچنین خدا فرشتگانی را که مقام والای خود را حفظ نکردند و مکان اصلی خود را ترک نمودند، تحت ظلمت و در زنجیرهای ابدی نگاه داشته است تا در روز داوری محکوم شوند. ۷همین‌طور شهرهای سدوم و غموره و شهرهای مجاور آنها که خود را به زناکاری و انحرافات جنسی تسلیم کردند و اکنون به عنوان عبرت در آتش جاودانی مجازات می‌شوند. ۸وضع این اشخاص هم امروز همین‌طور است. رؤیاها و خوابهایی می‌بینند که آنها را به آلوده ساختن بدنهایشان وادار می‌کند. هیچ‌یک از مراجع قدرت را قبول ندارند و به موجودات سماوی اهانت می‌کنند. ۹در حالتی که حتّی میکائیل، رئیس فرشتگان، وقتی بر سر نعش موسی با ابلیس مجادله می‌کرد، جرأت نداشت او را با اهانت محکوم سازد، بلکه فقط گفت: «خداوند تو را سرزنش کند.» ۱۰ولی این اشخاص امروز به آنچه که نمی‌فهمند اهانت می‌کنند و آن چیزهایی که آنها مثل حیوانات از روی غریزه درک می‌کنند، چیزهایی است که باعث هلاکت آنها می‌شود. ۱۱وای به حال آنها، زیرا همان راهی را در پیش گرفته‌اند که «قائن» پیمود و مانند «بلعام» برای سود خود راه غلط را دنبال کرده‌ و مانند «قورح» که علیه موسی طغیان کرد، یاغی شده و از بین رفته‌اند. ۱۲اینها مجالس اُنس شما را آلوده می‌سازند، زیرا با بی‌شرمی می‌خورند و می‌نوشند و فقط در فکر خود هستند. آنها ابرهای بی‌بارانی هستند که از برابر باد رانده می‌شوند. درختهایی هستند که در هیچ فصلی میوه نمی‌دهند و از ریشه کنده شده و کاملاً مرده‌اند. ۱۳آنها مانند امواج متلاطم دریا هستند و کارهای شرم‌آورشان مانند کفهای کثیفی ظاهر می‌شود و مانند ستارگان سرگردانی هستند که تاریکی دوزخ تا به ابد در انتظار آنهاست.۱۴«خنوخ» که نسل هفتم بعد از آدم بود، پیشگویی کرده گفت: «ببینید، خداوند با دهها هزار نفر از مقدّسین خود می‌آید ۱۵تا بر همهٔ آدمیان داوری کند و انسانهای شریری را که از روی شرارت، دست به کارهای شریرانه زده‌اند و همهٔ سخنان سختی را که گناهکاران خداناشناس به ضد خدا گفته‌اند، محکوم سازد.» ۱۶این اشخاص همیشه غرغر و شکایت کرده و از شهوات خویش پیروی می‌نمایند. کلمات زیبا و گزاف از دهانشان جاری است و برای سود و منفعت خود از دیگران تعریف می‌کنند.
اخطارها و دستورات
۱۷و امّا شما ای عزیزان، باید سخنانی را که رسولان خداوند ما عیسی مسیح گفته‌اند به‌یاد داشته باشید، ۱۸زیرا آنها به شما گفته بودند که در زمان آخر افرادی می‌آیند که شما و ایمانتان را مسخره خواهند کرد و فقط از شهوات شریرانهٔ خود پیروی خواهند نمود. ۱۹ایشان مردمانی نفسانی هستند که تفرقه می‌اندازند و از روح خدا محرومند. ۲۰↵ ای عزیزان، شما باید در ایمان بسیار مقدّستان، ثابت باشید و در آن پیشرفت کنید. با هدایت روح‌القدس دعا نمایید، ۲۱↵ و شما که منتظر خداوند ما عیسی مسیح هستید تا او در رحمت خود، حیات جاودان به شما عنایت فرماید، خود را در محبّت خدا نگاه دارید. ۲۲نسبت به آنها که شک و تردید دارند، دلسوز باشید. ۲۳کسانی را که به آتش افتاده‌اند بیرون آورید و نجات بخشید، نسبت به دیگران هم دلسوز باشید و هم از آنان بترسید، امّا حتّی از لباسهایشان که با شهوات گناه آلوده شده است نیز متنفّر باشید.
دعای شکرگزاری
۲۴اکنون بر آن کسی‌که قادر است شما را از لغزش نگاه دارد و شما را بی‌عیب و شادمان در پیشگاه جلالش قرار دهد، ۲۵یعنی بر خدای یکتا که به وسیلهٔ عیسی مسیح خداوند ما، ما را نجات داده است، جلال و عظمت، قوّت و قدرت باد، از ازل تا به امروز و از امروز تا به ابد، آمین.

دیدگاهتان را بنویسید