کارت های کریسمس از چه زمانی چاپ شدند؟

image_pdfimage_print

در قرن بیستم کارت تبریک به کالایی سودآور در جهان تبدیل شد. اما با اختراع اینترنت و چاپگرهای خانگی، بازار فروش کارت تبریک افول کرد

cart
کارت های کریسمس از چه زمانی چاپ شدند؟

ارسال کارت کریسمس یکی از رسوم کریسمس است. معمولن چند روز قبل از کریسمس (۲۵ دسامبر)، کارت ها ارسال می شود. امروزه حتی شرکت های تجاری و دکترها نیز برای مشتریان خود کارت کریسمس یا تولد ارسال می کنند. با گسترش اینترنت و شبکه های اجتماعی، اکثر مردم ترجیح می دهند کارت های رایگان و دیجیتالی را برای دوستان و آشنایان بفرستند.

اما اولین کارت کریسمس در چه سالی چاپ شد؟
نخستین کارت تبریک کریسمس توسط مردی انگلیسی به نام “هنری کول” در سال ۱۸۴۳ چاپ و منتشر شد. او کارمند “اداره ثبت عمومی” بود که امروزه “اداره پست” نامیده می شود. هنری ایده کارت کریسمس را با دوستش “جان هورسلی” که طراح گرافیک بود، در میان گذاشت. آن ها اولین کارت تبریک کریسمس را چاپ کردند و هر کارت به قیمت یک شیلینگ فروخته شد.

جالب است بدانید در آن زمان، اولین کارت های کریسمس بسیار گران بودند. ارزش شیلینگ در اواسط قرن نوزدهم در مقایسه با امروز، معادل هشت سنت آمریکا بود.

قبل از چاپ کارت کریسمس، هنری سیستم پست ارزان را در سال ۱۸۴۰ راه اندازی کرد. تا قبل از آن، فقط ثروتمندان از عهده پرداخت هزینه های سنگین پست برمی آمدند. با راه اندازی این سیستم، مردم انگلیس توانستند از خدمات پست استفاده کنند. از سوی دیگر، با تاسیس راه آهن، نامه ها و بسته های پستی سریع تر به مقصد می رسید. همین امر، استفاده از کارت های کریسمس را افزایش داد.

یکی از کارت تبریک های “هنری کول” اعتراض عمومی را برانگیخت، چون تصویر نشان می داد کودکان همراه والدین، لیوان های مشروب در دست داشتند. بسیاری از خرید این کارت امتناع کردند. تصاویر اولین کارت ها در انگلیس به زمستان یا مضامین مذهبی اختصاص داشت .

با پیشرفت صنعت چاپ، کیفیت کارت های کریسمس در سال ۱۸۶۰ بهتر شد و در ۱۸۷۰نرخ کارت ها کاهش یافت. ویلیام اگلی، تصویرگر داستان های چارلز دیکنز، کارت های کریسمس را طراحی کرد که هم اکنون تعدادی از آن ها در موزه بریتانیا موجود است.

در اواخر دوران ویکتوریا، تصاویر کارت های کریسمس محدود به برف و پرنده بود که بسیار طرفدار داشت.

منبع : محبت نیوز

 

دیدگاهتان را بنویسید