شاگردان مسیح چگونه به شهادت رسیدند؟

image_pdfimage_print

شاگردان مسیح خودشان را به مسیح سپردند و چیزی برای خودشان نمیخواستند و به دنبال نام و نشان،  منصب یا ثروت نبودند بلکه انگیزه و هدفشان بشارت کلام نجات بخش به همه انسانها به  جهت رسیدن به زندگی جاویدان در کنار عیسی مسیح خداوند بوده است که در این راه  شکنجه، درد و رنج  مرگ را با فروتنی به جان خریدند .

 • حضرت پطرس رسول: او بعد از رسیدن به شهر رم و بشارت انجیل، توسط سربازان امپراطور نرون دستگیر و شکنجه شد و به استناد به کتاب اپوکریفیا به نام “اعمال رسول” در سال ۶۴ میلادی به صلیب کشیده شد.  گفته می شود که در هنگام به صلیب کشیدن پطرس او گفت: من سزاوارآن نیستم که همانند سرورمان عیسی  مرا به صلیب میخکوب کنید تقاضا دارم که  مرا معکوس (سر پائین و پاها به طرف بالا) مصلوب کنید و این چنین حضرت پطرس به صلیب کشیده شد. بعد از اینکه این شهید بزرگوار به سرورش پیوست، پیروانش (مسیحیان اولیه)  جسدش را گرفته و بیرون از شهر رم بر تپه ای دفن کردند. بعدها برروی این تپه کلیسای عظیم وبسیار زیبایی به نام او یعنی همین کلیسای معروف سنت پطر ( (St Peter  ساخته شد و بقایای استخوانهای حضرت پطرس همانند گنجینه ای مقدس و گران بها زیر قربانگاه اصلی این کلیسا  نگاهداری می شود.

۸

 • حضرت تومای رسول: بر حسب تاریخ شهیدان کلیسای شرق او در هندوستان به شهادت رسید. در راه رسیدن به هندوستان نخست در امپراطوری فارس بشارت داده و کرسی پاتریرکی کلیسای شرق را تأسیس نموده و توسط پادشاه آن مرز و بوم  به شهادت رسیده و گفته می شود قبرش در جزیره گوآ درجنوب هندوستان که تا به امروز زیارتگاه بزرگی است موجود میباشد.

۸

 • حضرت آندریاس رسول: برادر حضرت پطرس در شهر باترای به صلیب کشیده شد گفته شده  که صلیب او به علامت ضربدر  X    بوده است.

۸

 • حضرت یعقوب ابن زبدی: برادر حضرت یوحنا نویسنده انجیل می باشد، که  نخستین اسقف اورشلیم بود در سال ۴۴ میلادی با دستور پادشاه هیرودیس ا کریپا پسر ارستو پولس و نوه هیرودیس همان هیرودیس که نامش در انجیل آمده است.  او به خاطر اینکه پیشگویی ظهور عیسی مسیح را باطل سازد، دستور داد تا تمام نوزادان زیر دو سال در بیت الحم را به  قتل برسانند.  به این امید که عیسی نیز همراه آنها کشته شود. بعد از اینکه حضرت یعقوب را دستگیر کردند سرش را با ضرب شمشیراز تن جدا کردند.

۸

 • یوحنا ابن زبدی: برادر حضرت یعقوب و نویسنده انجیل  یوحنا  می باشد. او جوانترین شاگرد مسیح بود و از مریم مقدس مادر عیسی تا روز ارتحالش همانند مادر خود نگهداری و مراقبت کرد. یوحنا  حدود صد سال زندگی کرده و در شهر سیلجوک نزدیک شهر افسس وفات یافته و آنجا دفن شد.
 • حضرت متی رسول نویسنده انجیل متی: بر حسب روایت زندگی شاگردان عیسی ، متی در فلسطین سپس در جزایر یونانی مژده انجیل را بشارت میداد. وی در شهر هیرا پولیس از شهرهای یونان باستان که امروز در ترکیه واقع است به شهادت رسید.  حضرت اپیفانوس اسقف قبرس در قرن چهارم این گفته را تأیید می کند.

۸

 • حضرت فیلیپس رسول: مژده انجیل را در سوریه، یونان و فیریجیه بشارت میداده. روایت شده که او در شهر هیرا پولیس به دار آویخته شده است. در هنگام به دار آویختن وی زلزله بسیار قوی رخ داده و مردم از هراس  خواستار آزادی او میشوند اما حاکم شهر اعتنائی نکرده  و روز بعد دستور داده او را به صلیب کشیدند.

۸

 • حضرت برتولمای رسول: بر حسب روایتی این رسول به همراه تاداوس انجیل را  درسرزمین فارس و ارمنستان  بشارت میداده است. به همین خاطردر کلیسای ارامنه جایگاه والایی دارد. حضرت برتولما با وضع بسیار فجیعی به شهادت میرسد.  چنانکه بعد از شکنجه زیاد پوستش را از بدنش جدا کرده و بعد او را به  صلیب میکشند.  کلیسای ارامنه عید شهادت این رسول را  روز اول ژانویه برگزار می کند

۸

 • حضرت یعقوب ابن حلفی: درباره این رسول اطلاع زیادی  نداریم. بر حسب روایت کلیسائی او بخاطر مخالفت با شریعت یهود و بشارت انجیل در شهر اوستراکین در جنوب مصر به شهادت رسیده است.
  ۸
 • حضرت یهودا تاداوس: این رسول در شمال امپراطوری فارس به شهادت میرسد. نقل شده است که سرش را بوسیله داس از بدنش جدا میکنند. به همین دلیل  مجسمه ها  و یا تصاویر این قدیس غالبا” همراه با یک داس دردستش نمایان داده شده اند.  نامه حضرت یهودا دراعمال رسولان را این رسول نوشته است.

۸

 • سمعان غیور: او به همراه  حضرت یهودا تاداوس در امپراطوری فارس و ارمنستان انجیل را بشارت می داده است. بنا بر همین روایت کلیسائی،  این رسول همراه با یهودا تاداوس درسال ۱۰۷ میلادی در یک روز به شهادت میرسند.

۸

 • حضرت پولس رسول (رسول امتها) : از نوشته های انجیل میدانیم که پولس رسول (شائول) نه تنها  جزء حواریون نبود، بلکه یک یهودی بود که بعنوان سردار ارتش در خدمت رومیها به شکنجه و آزار مسیحیان اولیه  میپرداخته است. بعد از اینکه مسیح به  وی که در راه دمشق به  قصد دستگیری و آزار مسیحیان راهی بود  نازل شد ایمان آورده وتا مرگش به بشارت دادن انجیل مشغول بوده است.  پولس  در سال ۶۴ میلادی بعد از اینکه شهر رم توسط امپراطور نرون به آتش کشیده شد دستگیر و در بیرون از شهر در محله ای به نام تره فونتانا ( Tre Fontana ) به وسیله شمشیر سرش را از بدنش جدا کردند. بعدها  کلیسای بسیار بزرگ و زیبایی روی قبرش ساخته شد. سال گذشته قبرش را در زیر قربانگاه اصلی پیدا کردند و مورد  زیارت و بازدید هزاران هزار ایماندار قرار گرفته است.

۸

About ASHNAIE

کسی‌که همهٔ این چیزها را تصدیق می‌كند، می‌گوید: «آری! من بزودی می‌آیم!» آمین! بیا ای عیسی، ای خداوند! فیض عیسی خداوند با همهٔ شما باد، آمین!

View all posts by ASHNAIE →

دیدگاهتان را بنویسید