جمعه خوب چیست؟

image_pdfimage_print

آدینهٔ نیک یا آدینهٔ مقدس (به انگلیسی: Good Friday) روزی است که در آن مسیحیان مراسمی را به یاد به صلیب کشیده شدن مسیح در نقاط مختلف جهان برگزار می‌کنند. این مراسم از فرهنگ مردم در جاهای مختلف تاثیر گرفته‌است.[۱]

آدینهٔ نیک‌روزی است که مسیحیان به مناسبت گرامیداشت روز مصلوب شدن و مرگ عیسی مسیح آن را گرامی می‌دارند. این یک رویداد مهم در مسیحیت است، که نشان دهنده فداکاری‌ها و از خودگذشتگی‌ها و درد و رنج در زندگی عیسی مسیح است. مصلوب شدن، اوج تعدادی از حوادث در هفته مقدس است، از جمله: خود بازگشت پیروزمندانه عیسی مسیح به بیت‌المقدس در یکشنبهٔ نخل، شستن پاهای شاگردان توسط مسیح و شام آخر عیسی مسیح در پنجشنبهٔ عذاب و رنج.

روز شنبه پس از آدینهٔ نیک، شنبه مقدس و یکشنبه دو روز پس از آدینهٔ نیک عید پاک است.

زندگی اجتماعی

ادارات دولتی ملی، ایالتی و محلی، ادارات پست و بانک‌ها در روز جمعه بسته هستند. فروشگاه‌های مسیحی، کسب و کار و دیگر سازمان‌ها ممکن است بسته بوده و یا ساعات کار کاهش یابد. کسانی که مایل به استفاده از ترابری همگانی در این روزند، ممکن است نیاز به تماس با مقامات حمل و نقل محلی برای بررسی جدول زمانی داشته باشند.

جلسات دعا و نمایش بزرگ ممکن است باعث اختلال در آمدوشد محله شود. این مسئله مخصوصا به مناطق پر جمعیت مسیحی مشهود است.

آدینه نیک در هند

بسیاری از مسیحیان هند در مراسم خاص کلیسا شرکت می‌کنند یا نماز و دعا می‌خوانند. برخی از مردم نیز روزه می‌گیرند و یا در این روز از خوردن گوشت پرهیز می‌کنند. بسیاری از مسیحیان در بعضی نقاط هند، نمایش و بازی در هوای آزاد را برای به تصویر کشیدن آخرین روز و ساعات از زندگی عیسی مسیح برگزار می‌کنند. آدینهٔ نیک‌روز غم و اندوه است، که در آن کلیساها خالی و تاریک است. مراسم در بعد از ظهر ارائه می‌شود. بسیاری از کلیساها، یک نوشیدنی تلخ تهیه شده از برگ، سرکه، و مواد تشکیل دهنده دیگر دارند. این نوشیدنی برای چشیدن همگان بعد از مراسم مهیا می‌باشد.

منابع

  • timeanddate

About امید محمدیه

آسمان وزمین زايل خواهد شد اما سخنان من هرگز زوال نخواهدپذیرفت. متی 33 -35

View all posts by امید محمدیه →

دیدگاهتان را بنویسید