چرا در کتاب مقدس مردان در سنین بالا ازدواج می کردند؟

image_pdfimage_print

چرا در عهد عتیق خداوند به مردان یهودی فرمود که از زنان غیر ایماندار خود طلاق بگیرند (عزرا فصل ۱۰ آیه ۳)، در حالی که در عهد جدید پولس به مردان مسیحی گفت که زنان غیر مسیحی خود را طلاق ندهند؟ (اول قرنتیان فصل ۷ آیه ۱۲)

نویسنده مقاله: مهران پورپشنگ

مخالفان مسیحیت می پرسند که اگر کتاب مقدس اخلاق گرا است، چرا مردان در سنین بالا ازدواج می کردند؟ مثلا اسحاق و موسی در چهل سالگی ازدواج کردند.

یک. در کتاب مقدس حکم و قانونی وجود ندارد که زنان و مردان در چه سنی بایستی ازدواج کنند.

دوم. اراده و خواست خداوند این است که افراد برای خدمت یا ازدواج بایستی آمادگی داشته باشند. کسب این آمادگی مستلزم داشتن بلوغ فکری و رشد روحانی است. یوسف، فرزند و نورچشمی یعقوب بود. برادرانش به او حسادت ورزیدند و یوسف را به عنوان برده فروختند.

یوسف سال ها در مصر زندگی سختی را گذراند و عاقبت به اتهام ناروا، راهی زندان شد. اما با معجزه خدا، او نخست وزیر مصر گردید. دوران سختی در واقع دوران یادگیری زبان و کسب تجربیات برای احراز مقام نخست وزیری بود.

خدا اجازه نداد اسحاق و موسی نیز تا قبل از چهل سالگی ازدواج کنند. اسحاق از ثروت زیادی برخوردار بود. حدود هزار کارگر و محافظ به گله داری و حفاظت از اموال ابراهیم مشغول بودند. با این توصیف، اسحاق می بایست تجربیات زیادی برای اداره حدود هزار نفر را کسب کند. بدون شک کارگران و محافظان، دارای اعضای خانواده بودند. هدایت و مدیریت این اجتماع، کار آسانی نبود. سال ها طول کشید تا اسحاق به تجربه و پختگی دست یابد. کتاب مقدس اشاره نمی کند که اسحاق در دوران تجرد، به امور غیر اخلاقی روی آورد.

موسی نیز در دربار فرعون به یادگیری خواندن و نوشتن و امور نظامی مشغول بود. او به آسانی مرد مصری را کشت (خروج فصل ۲ آیه ۱۲) و پس از فرار به سرزمین مدیان، از دختران یترون حمایت کرد (فصل ۲ آیات ۱۶- ۱۷). موسی جنگجوی آبدیده ای بود، زیرا با فنون جنگی ارتش پیشرفته مصر کاملا آشنایی داشت. مطابق نگرش کتاب مقدس و هم چنین یهودیان، موسی مردی خداپرست و اخلاق گرا بود.

یکی از خصوصیات مردان این است که سن و رشد فکری آنان از هماهنگی برخوردار نیست. مردان در دوران جوانی، زندگی را جدی نمی گیرند و منطقی فکر نمی کنند. به دلیل کم تجربگی، معمولا لج می کنند و همین امر منجر به ایجاد اختلافاتی با اطرافیان خود می گردد. مرد خام و بی تجربه، معمولا باعث دردسر خود و اطرافیانش است.

زمانی که ربکا با اسحاق روبرو شد، متوجه شد که با مردی زندگی خواهد کرد که برای او تکیه گاه مطمئن است و می تواند از او حمایت کند. اسحاق نه فقط از لحاظ مالی و اقتصادی موفق بود، بلکه مدیر کارآزموده ای بود. او به راحتی تسلیم مشکلات نمی شد. در مجموع اسحاق سرد و گرم چشیده، قدر زن و زندگی اش را بیشتر از یک مرد جوان کم تجربه می دانست.
خدا می خواهد در زمان مناسب، کارهای مهم را شروع کنیم. بنابراین باید در مقابل وسوسه شتاب زدگی مقاومت کنیم. آیا شما نگران هستید؟ عجله نکنید، بلکه به برنامه زمانی خدا اطمینان داشته باشید.

به یاد آورید حتی مسیح نیز صبر کرد تا این که در سی سالگی رسالت خود را شروع نمود (لوقا فصل ۳ آیه ۲۳). عیسی در طول این زمان، صبورانه در دکان نجاری مشغول کار بود. او به زمان بندی خدای پدر کاملا اعتقاد داشت

عکس ‏‎Mehran Pourpashang‎‏

About امید محمدیه

آسمان وزمین زايل خواهد شد اما سخنان من هرگز زوال نخواهدپذیرفت. متی 33 -35

View all posts by امید محمدیه →

دیدگاهتان را بنویسید