تبریک عید قیام به زبان فارسی از سوی دانشجویان صربستانی

image_pdfimage_print

فارسی‌آموزان صربستانی، در جشن عید قیام پیام‌های تبریک و دوستی خود را به زبان فارسی برای ایرانیان نوشتند.

easter_serbian

به گزارش «محبت نیوز» دانشجویان دانشگاه بلگراد عید قیام را با پیام‌هایی به زبان فارسی تبریک گفتند و در تزیین تخم‌مرغ‌های رنگی، که یکی از سمبل‌های عید قیام است، پیام دوستی و مژده نجات خود را خطاب به ایرانیان به زبان فارسی نوشتند.

به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، سعید صفری مدرس زبان فارسی اعزامی از این بنیاد، عید قیام یکی از بزرگترین و مهمترین اعیاد مسیحیان جهان است در میان فارسی آموزان این موسسه جشن گرفته شد.

این مدرس زبان فارسی از مشاهداتش در بین مسیحیان این کشور چنین می گوید:« ایمانداران مسیحی در این روز که از آن به عنوان روز رستاخیز مسیح یاد می‌شود، با حضور در کلیساها، مراسم خاص دعا و نیایش را برگزار می‌کنند، سپس روزه خود را می‌گشایند و آن را محافل خانوادگی و دوستانه جشن می‌گیرند.»

به گفته سعید صفری، از جمله رسوم اصلی این عید در صربستان به مانند بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی، تزئین و رنگ کردن تخم‌مرغ‌های عید پاک یا قیام است که در روز جمعه بزرگ (یعنی دو روز پیش از یکشنبه‌ای که رستاخیز مسیح از مردگان است) صورت می‌گیرد.

برخی تخم‌مرغ را نشانۀ زایش و زندگی جاویدانی می‌دانند که مسیح به یاران خود وعده داده است. اولین تخم مرغ رنگ شده که باید به رنگ قرمز باشد را معمولن تا عید پاک سال آینده نگهداری می‌کنند.

رنگ‌آمیزی تخم‌مرغ‌های عید قیام از اهمیت خاصی برخوردار است و علاقمندان تلاش می‌کنند تا با هنرمندی و خلاقیت، تخم‌مرغ‌هایی متفاوت و جالب توجه تزیین کنند و آنها را در روز عید به دوستان و آشنایان هدیه دهند.

در صربستان، یکی از رسوم جالب این روز، «جنگ تخم مرغ‌های عید قیام» است. این سرگرمی متداول به این صورت است که افراد تخم مرغ‌هایی را انتخاب می‌کنند و سپس آنها را به هم میکوبند، فردی که تخم مرغش شکسته‌ شود بازنده و دیگری پیروز این میدان است و صاحب تخم مرغهای فرد مقابل خواهد شد!

About منبع : محبت نیوز

View all posts by منبع : محبت نیوز →

دیدگاهتان را بنویسید