آیا پاپا نوئل واقعی در قرن چهارم میلادی زندگی می کرد؟

image_pdfimage_print
محققان دانشگاه آکسفورد روی تکه استخوان‌هایی که ادعا شده به نیکولاس قدیس تعلق دارد اولین تاریخ‌گذاری رادیوکربن را انجام داده‌اند که بسیاری او را منشاء و الهام‌بخش بابا نوئل می‌دانند.
به گزارش «محبت نیوز» پاپانوئل، سانتا کلاز، یا به‌قول انگلیسی‌ها Father Christmas، در اصل عنوان شخصی است به‌نام نیکلاس که احتمالن در قرن چهارم میلادی می‌زیسته و اسقف شهر میرا (Myra) در آسیای صغیر یا ترکیۀ امروزی بوده است.
نیکلاس با آغاز جفاهای دیوکلیتیان امپراتور بت‌پرست روم به زندان افتاد و به خاطر ایمانش به مسیح شکنجه شد. اما با روی کار آمدن کنستانتین امپراتور مسیحی، از زندان آزاد گردید و هم‌چون تمام دیگر کسانی که در دوران جفا ایمان خود را انکار نکردند، قدیس شناخته شد.
و اما با ظهور نهضت اصلاحات و قبیح دانسته شدن پرستش قدیسین، سنّت تکریم نیکلاس قدیس در تمام کشورهای با اکثریت جمعیت پروتستان در اروپا برچیده شد، مگر در هلند که سنت نیکلاس یا به زبان هلندی سینترکلاس را کماکان گرامی داشتند. در قرن هفده، هلندی‌هایی که به “آمستردام جدید” (نیویورک امروزی) مهاجرت کردند، این سنّت را با خود به دنیای جدید بردند و “سینترکلاس” را با جادوگری افسانه‌ای که در قصه‌های اقوام شمال اروپا (اقوام نوردیک) به کودکان خوب جایزه می‌داد و کودکان بازیگوش را تنبیه می‌کرد، درآمیختند. حاصل، ظهور پیرمردی مهربان و قدیس‌منش بود که امریکاییان وی را سانتا کلاز (Santa Claus) تلفظ می‌کردند، و در ایام کریسمس به کودکان خوب هدیه می‌داد.
حالا محققان به دنبال این بودند که بدانند آیا این استخوان‌ها واقعن به دوره‌ای که به او منتسب شده تعلق دارند یا نه.
یافته‌های آنها نشان داد این تکه استخوان ۱۷۰۰ سال قدمت دارد و با دوره‌ای که گفته شده نیکولاس قدیس زندگی می‌کرد، همخوانی دارد.
یک محقق گفته است این یافته‌ها چیزی را ثابت نمی‌کند اما ممکن است این استخوان‌ها در واقع متعلق به نیکولاس قدیس باشند.
تکه‌استخوان‌های نیکولاس قدیس که در ترکیه امروزی درگذشت، از قرن یازدهم در گورابه‌ای در کلیسایی در باری ایتالیا نگه داشته شده‌اند. تکه‌های دیگر در فرانسه و سایر کشورها نگه داشته می‌شوند.
آزمایشی که محققان دانشگاه آکسفورد انجام دادند روی تکه‌ای از استخوان لگن خاصره این قدیس انجام شد که در کلیسایی در فرانسه نگه‌داری شده و در حال حاضر متعلق به کشیشی به نام دنیس اونیل از ایلینوی آمریکا است.
محققان می‌خواهند آزمایشی مشابه روی سایر تکه‌های استخوان منسوب به نیکولاس قدیس که در سایر کلیساها نگه‌داری می‌شوند، انجام دهند.
بعد از فوت نیکلاس قدیس، کلیسایی با نام کلیسای «سنت نیکولاس» که در شهر «دیمره» آنتالیای امروز قرار دارد ساخته شد که بر اثر زلزله شدیدی نابود گشت تا اینکه به دستور امپراطور «یوستینیان» دوباره تجدید بنا شد.

About منبع : محبت نیوز

View all posts by منبع : محبت نیوز →

دیدگاهتان را بنویسید