نگهداری از کلیدهای کلیسای مقبره مقدس، بزرگترین افتخار برای مسلمانان

image_pdfimage_print
از زمان پادشاهی صلاح الدین ایوبی، فرمانروای ایوبی و فرمانده مسلمان در جنگ‌های صلیبی و در سال ۱۱۸۷ مسولیت نگهداری از کلیدهای کلیسا را بر عهده چند خانواده مسلمان گذاشتند.
 قرن‌هاست که چندین خانواده مسلمان مسئولیت کلیدداری کلیسای مقبره مقدس در قلب اورشلیم را بر عهده دارند. این کلیسا که با نام رستاخیز نیز شناخته می شود، بر بلندای دره جلجتا قرار دارد و محل مصلوب شدن و قیام عیسی مسیح از مردگان بنا شده و یکی از مقدس‌ترین اماکن مسیحیان است.
به نقل از یورونیوز، خاندان «جوده» یکی از خانواده ها کلیددار کلیسای مقبره مقدس است. ادیب جوده، از اعضای این خانواده به خبرگزاری رویترز می گوید که از زمان پادشاهی صلاح الدین ایوبی،فرمانروای ایوبی و فرمانده مسلمان در جنگ‌های صلیبی در سال ۱۱۸۷ مسولیت نگهداری از کلیدهای کلیسا بر عهده این خانواده های مسلمان گذاشته شده است.
وی می افزاید که بر اساس مستنداتی که در دست دارد خانواده او از قرن ۱۶ میلادی بر اساس فرمان‌های پادشاهان عثمانی به عنوان کلیددار منصوب شده اند.

ادیب جوده ۳۵ ساله می گوید: «حقیقتن نگهداری از کلید کلیسای مقدس که یکی از مهمترین کلیساهای مسیحیت است برای یک مسلمان افتخار بزرگی است.»

خانواده «نصیبه» دیگر خاندان کلیددار کلیسای رستاخیز، یکی از قدیمی ترین خانواده‌های مسلمان اورشلیم بوده اند. اعضای این خانواده قرن‌هاست که با کلیدی ۳۰ سانتیمتری با وزن ۲۵۰ گرم، درهای کلیسا را باز و بسته می کنند.
مورخان دلایلی متفاوتی را برای این تصمیم در زمان صلاح الدین ایوبی بر می شمرند. برخی کارشناسان معتقدند که قصد صلاح الدین از این کار کمک به تسلط مسلمانان بر مسیحیان در بیت المقدس بوده است. این محققان همچنین به سود مالی این مقام در جمع‌آوری مالیات ورودی اشاره می کنند.

About منبع : محبت نیوز

View all posts by منبع : محبت نیوز →

دیدگاهتان را بنویسید