هفته ی مقدس چیست؟

image_pdfimage_print

شاگردان مسیح توما

هفته ی مقدس چیست؟

هفته ی مقدس مهمترین هفته برای مسیحیان است که آنها را برای عید قیام آماده می کند. شروع هفته ی مقدس از یکشنبه ی نخل است. این هفته شامل پنجشنبه ی مقدس یا شام آخر مسیح میباشد و همینطور جمعه ی صلیب و شنبه که تدفین عیسی مسیح میباشد.. و یکشنبه که روز قیام مسیح از مردگان است و عید قیام نامیده میشود.

از غروب پنجشنبه ی مقدس(شام آخر) تا صبح یکشنبه ی عید قیام را در لاتین Triduum می نامند به معنی ۳ روز.

پنجشنبه مقدس- شستن پاها

در این هفته تمامی تزیینات کلیسا با رنگ بنفش که متمایل به قرمز است و نشانه ی غم و خون است، پوشانیده میشود. مسیحیان این هفته را به یاد رنجهای مسیح در غم و دعا و روزه به سر میبرند. مخصوصا در روزهای شام آخر – جمعه صلیب و شنبه ی مقدس ، اکثر مسیحیان در روزه ی کامل میباشند تا خود را شریک در رنجهای مسیح کنند و با دعا و توبه ، عهد و ایمان خود را به خداوند یک بار دیگر تجدید میکنند.

پنجشنبه ی مقدس، یکی از مهترین روزهای تاریخ مسیحیت است، در این روز عیسی خود را بعنوان بره ی قربانی عید فصح معرفی میکند و عمل نمادین قربانی بدن خویش را، برای شاگردانش انجام میدهد. در این روز عیسی بعنوان خادم فروتن پای شاگردان خود را شسته و با این عمل نمادین، به آنها می آموزد که چطور یکدیگر را خدمت کنند. در این روز مسیح توسط یکی از شاگردانش به سی پاره ی نقره فروخته و دستگیر میشود.

جمعه صلیب غمناک ترین روز در کلیساست و تمامی توجه و دعاها و آیاتی که در کلیسا برای مومنین مسیحی خوانده میشود، درباره ی رنج های مسیح در واپسین ساعات عمرش بروی زمین است. تمامی موعظه ها و تمرکز کلیسا در این روز، بروی کلمات آخر مسیح میباشد:

” خدایا خدایا چرا مرا ترک کردی” لوقا باب ۲۳ آیه ۳۴

” آمین به تو می گویم، امروز با من در فردوس خواهی بود.” لوقا باب ۲۳ آیه ۴۳

” بانو، اینک پسرت. اینک مادرت” یوحنا با ۱۹ آیه ۲۷

” ایلویی، ایلویی، لما سبقتنی؟” ( ای خدای من، ای خدای من، چرا مرا واگذاشتی؟) مرقس باب ۱۵ آیه ۳۴

” تشنه ام” یوحنا باب ۱۹ آیه ۲۹

” به انجام رسید.” یوحنا باب ۱۹ آیه ۳۰

” ای پدر، روح خود را به دستان تو می سپارم.”

شام آخر

شنبه مقدس بعد از جمعه ی صلیب میباشد. در بسیاری از کلیساها مراسم مخصوص برای این روز انجام میشود و مراسم در شب انجام میشود . این شنبه یی است که مسیح در مقبره خوابید در کلیسای ارتودکس این روز را سبت بزرگ نام نهاده اند و اعتقاد دارند که در این شنبه خداوند بطور فیزیکی در مقبره استراحت نمود .

در یکشنبه عید قیام تمامی رنج ها به پایان میرسد و رستاخیز و قیام مسیح از مردگان با جشن و سرود و شکوه بصورت زیبایی یاداوری میشود و مسیحیان این روز را که امید نجات شان است را در کنار دوستان و نزدیکان خویش گرامی میدارند.

با آرزوی برکات در این هفته مقدس برای شما مسیحیان عزیز

دیدگاهتان را بنویسید