یکشنبه، اسرائیل “روز اورشلیم” را نامگذاری خواهد کرد

image_pdfimage_print
یکشنبه، اسرائیل “روز اورشلیم” را نامگذاری خواهد کرد
یکشنبه، اسرائیل “روز اورشلیم” را نامگذاری خواهد کرد
نتانیاهو: ریشه های ما، از جمله در مورد تپه معبد مقدس، عمیق تر از هر ملت دیگری است. اورشلیم مال ما بوده و مال ما خواهد ماند.
« بنیامین نتانیاهو روز چهارشنبه گفت که وی با بازگشت به تقسیمات پیش از ۱۹۶۷ اورشلیم در توافق صلح آینده مخالف است و قطعنامه یونسکو که منکر پیشینه یهودی تپه معبد مقدس می شود را شدیدن مورد انتقاد قرار داد. وی که در جلسه ویژه کنست برای نامگذاری روز اورشلیم سخن می گفت، بیان داشت «ریشه های ما، از جمله در مورد تپه معبد مقدس، عمیق تر از هر ملت دیگری است. اورشلیم مال ما بوده و مال ما خواهد ماند». به نوشته تایمز اسرائیل، وی با اشاره به تقسیم این شهر و خروج اسرائیلی ها از شهر قدیمی اورشلیم و مناطق شرقی آن در ۱۹۶۷ گفت «ما اورشلیم دوران جنگ شش روزه [۱۹۶۷] را به یاد داریم. قطعن نمی خواهیم به آن وضعیت بازگردیم». وی همچنین قطعنامه ماه آوریل یونسکو که منکر ربط یهودی تپه معبد مقدس و دیوار ندبه و کل اورشلیم شده را «مزخرف و ظالمانه» خواند. این قطعنامه اسرائیل را متهم می کند که «قبرهای یهودی جعلی در قبرستان های مسلمانان ایجاد کرده» و «همچنان بسیاری از بقایای [ساختمانی] اسلامی و بیزانسی [این شهر] را به حمام های آیینی یهودی یا به عبادتکده های یهودی تبدیل می کند». نتانیاهو گفت «این تحریف های تاریخی فقط برای یهودیان اختصاص داده شده اند». رهبر مخالفان ایتسخاک هرتزوگ پس از نخست وزیر به جایگاه رفت و تایید نسبی نتانیاهو از ابتکار صلح عربی در روز دوشنبه را به باد انتقاد گرفت و اعلام کرد «کلام بدون عمل هیچ است». هرتزوگ در این سخنرانی گفت اسرائیل باید سعی کند به توافق برسد تا اورشلیم «یهودی و اخلاقی و جامع و امن» بماند. هرتزوگ گفت «اگر تغییرات اساسی انجام نشود و تا موقعی که به توافق صلح دست پیدا نکرده ایم، اورشلیم یهودی و اخلاقی و جامع و امن نخواهد ماند». وزیر اورشلیم زئیف الکین (از حزب لیکود) از دولت خواست تا زیرساخت های محلات عربی اورشلیم شرقی را بهبود دهد، اما تاکید کرد که اورشلیم تحت هر توافق صلح در آینده، همچنان متحد خواهد ماند. الکین گفت «متاسفانه می شنویم که می گویند برای حفظ اورشلیم باید آن را تقسیم کرد. مردم اسرائیل نمی خواهند این شهر تقسیم شود، و برای همین است که ما در قدرت خواهیم ماند. … اگر ما خط قرمزمان [ایده] تقسیم اورشلیم باشد، که سالها چنین بوده، خواهیم توانست به توافق [صلح] دست یابیم و مهم نیست با کدام ابتکار – می خواهد ابتکار فرانسوی باشد یا سعودی یا هر ابتکار دیگری». روز یکشنبه، اسرائیل “روز اورشلیم” را نامگذاری خواهد کرد؛ این روز، که تعطیل ملی خواهد بود، تسخیر دیوار ندبه و مکان های مقدس تپه معبد مقدس و نیمه شرقی این شهر به دست اسرائیل در ۱۹۶۷ را جشن می گیرد.

About ASHNAIE

کسی‌که همهٔ این چیزها را تصدیق می‌كند، می‌گوید: «آری! من بزودی می‌آیم!» آمین! بیا ای عیسی، ای خداوند! فیض عیسی خداوند با همهٔ شما باد، آمین!

View all posts by ASHNAIE →

دیدگاهتان را بنویسید