مقصود مسیح از تخت شیطان چه بود؟

image_pdfimage_print
مقصود مسیح از تخت شیطان چه بود؟
مقصود مسیح از تخت شیطان چه بود؟
پیام مسیح به کلیسای پرغامس چنین بود:”می دانم که در شهری به سر می بری که مقر حکومت شیطان است” (مکاشفه فصل ۲ آیه ۱۳). منظور مسیح چه بود؟ آیا شیطان بر روی زمین تخت و مقر حکومت دارد؟
کارشناسان کتاب مقدس سه نظریه ارائه داده اند:
یک. در شهر پرغامس بتکده ها و بت های زیادی وجود داشتند، اما چهار بت اصلی آسکلیپوس، زئوس، آتنا و دیونیسیوس نام داشتند. مثلا مردم از شهرهای دور و نزدیک خود را به معبد آسکلپیوس (خدای شفا) در پرغامس می رساندند، تا شاید شفا بیابند. بنابراین مقر شیطان می توانست به مجموعه بتکده ها و بت پرستان اطلاق گردد.
دوم. مذبح خدای زئوس، بزرگ ترین مذبح جهان، در پرغامس واقع شده بود. این مذبح بسیار بزرگ بود و ارتفاع آن به حدود بیست متر می رسید و بر شهر اشراف داشت. زئوس خدای خدایان یونانی محسوب می گردید. شاید مقصود مسیح از مقر شیطان، اشاره به بت زئوس بوده است.
طبق گزارش های باستانی به هنگام مراسم قربانی، دود غلیظی به آسمان برمی خاست. مذبح زئوس در ۱۸۰ قبل از میلاد ساخته شد و اکنون در موزه برلین نگه داری می شود.
سوم. پرغامس مرکز ایالت رومی آسیا و هم چنین مرکز اصلی پرستش امپراطور در آن ناحیه بود. شاید اشاره مسیح به مقر شیطان، مکانی است که امپراطور و حکمرانانش بر تخت قدرت تکیه زده اند. هر ساله مردم موظف بودند برای امپراطور روم که خدا تلقی می گردید، قربانی بگذرانند. بنابراین شکی نیست که مسیحیان از این قانون تبعیت نمی کردند.
مسیح در ادامه آیه ۱۳ اشاره کرد که یکی از اعضای کلیسای پرغامس شهید شد. این کلیسا علی رغم آن که در محاصره بت پرستان و حکمرانان امپراطوری روم بود، مسیح را انکار نکرد و وفادار ماند.
در قرن اول میلادی مسیحیان، امپراطور روم و حکمرانانش را نمایندگان شیطان می دانستند.
شرح تصویر: معبد و بت زئوس

About ASHNAIE

کسی‌که همهٔ این چیزها را تصدیق می‌كند، می‌گوید: «آری! من بزودی می‌آیم!» آمین! بیا ای عیسی، ای خداوند! فیض عیسی خداوند با همهٔ شما باد، آمین!

View all posts by ASHNAIE →

دیدگاهتان را بنویسید