کشف تابوت کاهنی که مسیح را محاکمه کرد

image_pdfimage_print
کشف تابوت کاهنی که مسیح را محاکمه کرد
کشف تابوت کاهنی که مسیح را محاکمه کرد

اناجیل گزارش دادند که قیافا (کاهن اعظم) مسیح را محاکمه کرد (متی فصل ۲۶ آیات ۵۷- ۶۶، مرقس فصل ۱۴ آیات ۵۳- ۶۵). هنگامی که مسیح تایید کرد که خداوند است، قیافا لباس خود را درید و فریاد زد:”کفر گفت! دیگر چه احتیاجی به شاهد داریم! شنیدید چه گفت!”

بسیاری از مخالفان که قیافا شخصیت خیالی نویسندگان اناجیل بوده است. آن ها مدعی بودند که هیچ گونه شواهد تاریخی دال بر وجود کاهن اعظمی به نام قیافا وجود ندارد.

در سال ۱۹۹۰ یک شرکت ساختمانی در حال احداث یک پارک آبی در جنوب اورشلیم بود. این پارک در حدود دو مایلی جنوب شهر قرار دارد. یک بولدوزر در حین حفر زمین، سقف غاری را خراب کرد. راننده دست از کار کشید و کارگران به درون غار نگاه کردند. این غار درواقع یک آرامگاه بود که چند تابوت در آن قرار داشت. تیم باستان شناسان خود را به محل رساندند و در تحقیقات اولیه متوجه شدند که این غار متعلق به قرن اول میلادی است.

درون هر تابوت، استخوان هایی وجود داشت. بر روی تابوت ها اسامی افراد متوفی به چشم می خورد. یکی از اسامی چنین بود: “یوسف، فرزند قیافا”.

باستان شناسان در تابوت را باز کردند و استخوان های مردی را که به هنگام مرگ شصت سال داشت، مشاهده نمودند. یوسفوس مورخ معروف یهودی که در قرن اول میلادی زندگی می کرد، در کتاب “تاریخ باستان” فصل ۱۸ چنین گزارش داد:”نام اصلی کاهن اعظم، یوسف قیافا بود.”

با بررسی بیشتر تابوت ها، باستان شناسان پی بردند که این غار آرامگاه خانوادگی قیافا بوده است. این کشف ثابت کرد که قیافا ساخته و پرداخته ذهن نویسندگان اناجیل نیست. همان طور که یوسفوس مورخ یهودی و غیر مسیحی نیز تایید کرد قیافا کاهن اعظم بوده است.

 

نویسنده مقاله: مهران پورپشنگ

About ASHNAIE

کسی‌که همهٔ این چیزها را تصدیق می‌كند، می‌گوید: «آری! من بزودی می‌آیم!» آمین! بیا ای عیسی، ای خداوند! فیض عیسی خداوند با همهٔ شما باد، آمین!

View all posts by ASHNAIE →

دیدگاهتان را بنویسید