چرا شریعت موسی حکم کرد تا گردن الاغ شکسته شود؟ (خروج فصل ۱۳ آیه ۱۳)

image_pdfimage_print
چرا شریعت موسی حکم کرد تا گردن الاغ شکسته شود؟ (خروج فصل ۱۳ آیه ۱۳)
چرا شریعت موسی حکم کرد تا گردن الاغ شکسته شود؟ (خروج فصل ۱۳ آیه ۱۳)

مخالفان کتاب مقدس می گویند که شریعت موسی از حیوانات حمایت نکرده است. مثلا در کتاب خروج فصل ۱۳ آیه ۱۳ خداوند دستور داده تا به هنگام مراسم قربانی، گردن الاغ شکسته شود.

لطفا به نکات زیر توجه کنید:

۱٫ سازمان هایی نظیر حمایت از حیوانات، دفاع از محیط زیست، حامیان حیات وحش و… مخالف مصرف زیاد و بی رویه گوشت هستند. به اعتقاد این سازمان ها، افزایش مصرف گوشت نشانگر خودخواهی و بی توجهی بشر نسبت به حق زندگی حیوانات است.

۲٫ مخاطبان شریعت موسی فقط یهودیان دوران باستان بودند. مسیحیان موظف به اجرای احکام مدنی و مقرارت آیینی شریعت نیستند.

۳٫ مسیح یک بار و برای همیشه برای نجات بشر از قلمرو گناه قربانی شد. بنابراین در مسیحیت، مراسم قربانی اجرا نمی شود.

۴٫ در خروج فصل ۱۳ آیه ۱۳ چنین می خوانیم:”به جای نخست زاده الاغ، بره وقف کنید. ولی اگر نخواستید آن را با بره عوض کنید، باید گردن الاغ را بشکنید”.

نخست خدا به قوم اسرائیل دستور می دهد که “به جای نخست زاده الاغ، بره وقف کنید”. الاغ، جزء حیوانات منتخب برای قربانی نبود. حیواناتی که برای قربانی مناسب بودند عبارت بودند از گوسفند، گاو، بز، قوچ و کبوتر.

دوم. اما خداوند به نکته دیگر اشاره می کند:”ولی اگر نخواستید”. این عبارت بیانگر عدم توجه برخی از یهودیان به قربانی حیوانات حلال بود. عده ای نمی خواستند ،گوسفند و بره های شان قربانی شوند.

گروهی از رهبران مذهبی یهود از مسیح سئوال کردند:”اگر خواست خدا این بود که مرد و زن برای همیشه با هم زندگی کنند، چرا موسی اجازه داد تا مرد، زنش را طلاق دهد؟” مسیح پاسخ داد:”خواست خداوند در آغاز چنین نبود. اما موسی می دانست شما چقدر سنگدل و بی رحم هستید!” (متی فصل ۱۹ آیات ۱- ۱۰).

مقصود مسیح آن بود که حکم طلاق فقط به علت سنگدلی (طبیعت گناه آلود) مردم ارائه شد. به عبارت دیگر، در عهد عتیق خدا “اجازه” داد تا برخی قوانین وضع شوند. این قوانین آن چیزی نبودند که خدا در آغاز خلقت در نظر داشت. بنابراین، بخشی از قوانین عهد عتیق مورد تایید الهی نبوده اند.

سه. خدا به علت سنگدلی یهودیان، اجازه داد الاغ قربانی شود.

نویسنده مقاله: مهران پورپشنگ

About ASHNAIE

کسی‌که همهٔ این چیزها را تصدیق می‌كند، می‌گوید: «آری! من بزودی می‌آیم!» آمین! بیا ای عیسی، ای خداوند! فیض عیسی خداوند با همهٔ شما باد، آمین!

View all posts by ASHNAIE →

دیدگاهتان را بنویسید